Geyve’de hububat ve fındık üreticilerini rahatlatan haber

Geyve İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, İlçede Fındık ve Hububat bahçelerinde zararlıların denetim ve kontrolüne ara vermeden devam ediyor.

FINDIK BAHÇELERİNDE ANTEN BÖCEĞİ İLE MÜCADELE
Geyve İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri fındık bahçelerini kontrol ederek, zararlılarla mücadele çalışmalarına devam ederken, karantina zararlısı olarak bilinen, fidanlıklarda ve ağaçların odun tabakasında galeri açarak beslenen, zamanla ağaçların ölümüne neden olan “ Turunçgil Zararlı Anten Böceği “ ile mücadele için İlçedeki fındık bahçelerini ve fidanlıkları kontrol ediyor.

Ekipleri bu zararlı ile mücadele için survey çalışmasının yapılmasının zorunlu olduğunu ifade ediyor.

HUBUBAT EKİMİ YAPANLAR
İlçe Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ayrıca ilçede hububat ekimi yapılan alanlarını kontrol ve denetleme çalışmalarını da sürdürüyor.
Ekipleri hububat alanlarında yaptıkları kontrol ve denetimler sonrası, “Buğday ve diğer hububat alanlarında SÜNE surveyi mahallerdeki (Köylerde) buğday alanlarında görülmedi. Alanlarda yapılan araştırmalarda ekonomik zarar veren bu böcek (SÜNE) tespit edilmedi. Geyve mahallerinde hububat alanlarında sıkıntı yaratan bir zararlı değil. Bu çok sevindirici “ ifadelerini kullandılar.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4315522/geyvede-hububat-ve-findik-ureticilerini-rahatlatan-haber