Fide yetiştiricilerine corona virüsü darbesi! “Milyonlarca kök fide elimizde kaldı!”

Coronavirüs, Türkiye'nin sebze ve meyva ambarlarından biri olan  Pamukova'da bulunan sebze fidesi yetiştiricilerini fena vurdu.

Dünya'da etkisini sürdüren Covid-19 nedeniyle bölgede yüzlerce dönümlük arazi üzerinde naylon seralar altında toprağa tohum halinde ektikleri milyonlarca kök, domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, salatalık, kabak, enginar, pırasa, fasulye, kereviz fideleri yetiştiricilerin ellerinde kaldı.  

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bilecik ve Eskişehir gibi bir çok ildeki çiftçilerin fide ihtiyacının büyük kısmını karşılayan Sakaryalı çiftçiler şehirlere giriş-çıkış yasağı sebebiyle zor durumda olduklarını söylüyor.

Ocak ayından bu yana fidelerin yetişmesi için çabalayan sebze fidesi yetiştiricisi Hüseyin Garip, yetiştirdikleri fideleri, Büyükşehirlere götürmeyecekleri ve pazarlarda satamayacaklarını ifade ederek, “4 aydan bu yana çalışıp çabaladığımız emeklerimiz boşuna mı gidecek? Biz bu fideleri üreticiye ulaştıramazsak, bu millet nasıl sebze bulup yiyecek? Yüzlerce fide yetiştiricisi, binlerce kök çeşit çeşit fide satış için bekliyor. Çevre illerin pazarlarına gidemiyoruz. Bu kadar emek, milyonlarca kök fide çürüyüp gidecek.” İfadesini kullandı.

Hüseyin Garip, ellerindeki fidelerin üreticilerine ulaştırılmaması durumunda, sebze sıkıntısı yaşanacağını ifade ederek, "Buradan Cumhurbaşkanımıza, valilerimize sesleniyoruz. Fide yetiştiricilerinin sorununa çare bulsunlar. Çevre illerde fidelerimizi satabilmemiz için çözüm yolları bulunsun. Bu fideler üreticilere ulaşmazsa, sebze sıkıntısı yaşanacak. Bu soruna bir an önce çare bulunmalı" dedi.

Üreticiler, Covid-19 (Corona virüsü) ile mücadele kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak illerinde alınan giriş çıkış yasağı nedeniyle  yetiştirdikleri milyonlarca kök fidenin ellerinde  kaldığınından yakınarak devletten bu soruna çözüm bulmasını istiyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4318890/fide-yetistiricilerine-corona-virusu-darbesi-milyonlarca-kok-fide-elimizde-kaldi