Eğitim Sen'den sınav tarihleriyle ilgili açıklama

BASINA VE KAMUOYUNA;

Milli Eğitim Bakanlığı, aynı tarihte yapılacak iki ayrı sınav için iki ayrı karar alarak kendi çelişkisini ortaya koymuştur. Bir yandan salgın nedeniyle ileri bir tarihe ertelediği YKS’nin tarihini öne çeken bakanlık, öte yandan Ustalık ve Kalfalık sınavını aynı salgın koşulları nedeniyle Ağustos ayına ertelemiştir.

Uzaktan Eğitimin yarattığı eşit olmayan koşullar ile öğrenci ve velilerinin tüm itirazlarına rağmen birbirine zıt kararlar alınıyor olması ve sınavların öne çekilmesi sırasında hiçbir bilimsel gerekçe açıklanmaması düşündürücüdür.

Sormak istiyoruz: "Bir milyon sekiz yüz bin öğrencinin sınava girmesinde sağlık nedeni ile bir sorun yoksa Ustalık ve Kalfalık sınavları neden ertelenmiştir? Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığı kimlerin talepleri uğruna tehlikeye atılmaktadır.

Diğer yandan sınava katılacak öğretmen bulmakta zorluk yaşayan Milli Eğitim Bakanlığı, resen atama yaparak hem öğretmenlerin hem de ailelerinin hayatını riske atmaktadır. Oysa yapılması gereken bilim insanlarının uyarıları doğrultusunda sınavların ileri bir tarihe ertelenmesidir. Unutulmamalıdır ki hiçbir sınav insan hayatından önemli değildir.

Eğitim Sen Sakarya Şubesi olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve Sınav Yönergelerine aykırı şekilde yapılan resen atamalara itiraz edeceğimizi ve kanuni haklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı belirterek bakanlığı aldığı karaları tekrar gözden geçirmeye, bu süreçte bilim insanları ve eğitim emekçileri ile koordineli bir çalışma yürüterek kaygıları gidermeye, öğrencilerimizin ve eğitim emekçilerinin sağlığını gözetmeye davet ediyoruz."

EĞİTİM SEN SAKARYA ŞUBE SEKRETERİ

Özgül KAHRAMAN

- Medyabar, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4723330/egitim-senden-sinav-tarihleriyle-ilgili-aciklama