Ziya Polat’tan Dünya Çevre Günü mesajı

Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayımladığı mesajında “Her Şey Yaşanabilir Bir Dünya İçin” mottosuyla hareket eden Orman Genel Müdürlüğümüz milyonlarca farklı canlının oluşturduğu biyolojik çeşitliliği ve ekosistemi korumak ve gözetmek için canla başla çalışmaktadır.

Çünkü Ormanlar sağladıkları ekolojik yararların yanında ekonomik ve sosyal yararlar bakımından toplumların gelişmesinde, kalkınmasında, refahında ve sağlığında en büyük katkıyı sağlayan stratejik öneme sahip doğal kaynaklarımızdan biridir. Günümüzde karşılaştığımız en büyük çevre felaketlerinden biri olan küresel ısınma ve bunun sonucu olan iklim değişiklikleri ve kuraklık olguları ormanların önemini daha da artırmaktadır. Küresel ısınmanın nedenlerinden birisi fosil yakıtların kullanılması sonucu havaya salınan karbon dioksit gazı ve bu gazın atmosferde oluşturduğu katmanların dünyadan yansıyan güneş ışınlarını tutarak tekrar dünyaya yansıtması neticesinde oluşan sera etkisidir. Karalardaki en büyük karbon yutaklarından birinin ormanların olması nedeniyle küresel ısınmanın önlenmesinde ne derece önemli olduğu aşikârdır.

Maalesef her yıl Dünyamızda yaklaşık 12 milyon hektar tarım, 5 milyon hektar orman arazisi azalmaktadır. İklim değişikliğine sebep olan karbon emisyonlarının %25’inin arazi tahribatından kaynaklandığını biliyoruz. Bu küresel felaketle mücadele demek, biyolojikçeşitliliğin korunması ile yakından ilgilidir.

Ülkemiz coğrafi konumu, iklimi, topografyası ve toprak şartları ile Dünyanın yaşadığı bu küresel çevre felaketini yaşama hususunda en fazla etkilenen ülkeler arasında yer almasına sebep olmaktadır. Orman Genel Müdürlüğü olarak yaptığımız çalışmalar sayesinde Küresel Çevre Felaketiyle mücadele ile biyolojik çeşitliliği ve ekosistemi korumak hususunda elimizden gelen gayreti göstererek Ülkemize orman varlığının azaltan değil arttıran tek ülke olma hususiyetini kazandırmıştır. Bununla da gurur duyuyoruz. Evet; Her şey yaşanabilir bir Dünya için.” İfadelerine yer verdi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4805781/ziya-polattan-dunya-cevre-gunu-mesaji