Pamukova’da Koronavirüsten 6’ncı ölüm!


Pamukova da Elperek Mahallesinde Koronavirüsten 82 yaşındaki Canler Tok tedavi gördüğü Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti. Tok hafta sonu Pamukova yukarı mezarlığında defnedildi.


82 yaşındaki Canler Tok’un ölümü ile Pamukova da koronavirüsten bu güne kadar ölenlerin sayısı 6’ya yükselirken ilçede son on gün içerinde Kronavirüs vaklarında ciddi bir artış gözlendi.
Ramazan bayramı sonrası ve kontrollü sosyal hayata geçiş ile birlikte Pamukova da vaka sayılarındaki artışlar endişe verici boyutlara ulaştı.


Geçtiğimiz gün Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kontrollü Sosyal Hayat konusunda yapılan çalışmalar kapsamında salgına karşı alınacak tedbirlerin yeniden gözden geçirileceğini, “ Gerekirse yeni tedbirleri içeren kararları bir an önce alıp uygulayacağız “ açıklamasını yaparak, vaka sayılarındaki artışın sinyalini vermişti.
Normalleşme süreci ile özellikle tarım işçilerindeki vaka sayılarında artış dikkat çekerken, bir tarım işçinin Covid-19 testinin pozitif çıkması sonrası, yaklaşık 20 vaka ve bu vakaların yakın temasta bulunduğu kişilerin sayısı ise tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.


Son günlerde Pamukova’daki vaka sayılarının artışında, sosyal mesafe kurallarına uyulmaması, maske kullanılmaması ve vatandaşların normalleşme süreciyle kurlarla riayet etmemesinin etkili olduğu değerlendiriliyor.
Özellikle gençlerin maske kullanımına dikkat etmedikleri, azımsanmayacak sayıda gencin maskeyi hiç kullanmadığı, marketlere, tarım arazilerinde tarım işçilerinin maskesiz çalıştığı, sosyal mesafe kurlarına riayet etmediği tespit edildi.


Sağlık Bakanlığının “ Hayat Eve Sığar “ uygulamasında ise Pamukova İlçesinde vaka sayılarındaki artış haritalara yansıdı. Özellikle Elperek Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesinde ki artışlar dikkat çekiyor. Turgutlu Mahallesi, Bacı Mahallesi, Akçakaya Mahallesi ise dikkat çeken diğer mahalleler.
Yaşanan bu gelişmeler sonrası Pamukova İlçe Kaymakamlığında dün (9 Haziran 2020 Salı) İlçe Hıfzıssıhha kurulu, Kaymakam Recai Karal başkanlığında acilen toplandı. Kurulda özellikle tarım işçilerinde artış gösteren vaka sayılarına dikkat çekilerek alınması gereken tedbirler konuşuldu. Toplantı sonunda bir dizi karar alınırken kararın bu gün kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

- Medyabar, Koronavirüs bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4815928/pamukovada-koronavirusten-6nci-olum