Telefon dolandırıcıları yastık altındaki paraların peşinde. İşte son yaşanan olay!

Telefon dolandırıcıların son taktiği!
'Evde bulunan paranızın üzerinde parmak izi çalışması yapılacak'Alınan bilgilere göre Serdivan ilçesinde kendisini savcı olarak tanıtan bir kişi  kendisine polis ve savcı süsü vererek ar ev telefonunu aradıkları N.Ü'in açtığında adlarına kayıtlı 10 adet telefon numarasının bulunduğunu, eşi ve kendinin kullandığı numaraları sorduğunu, bu numaraların dışında adlarına kayıtlı diğer numaralardan dolandırıcılık yapıldığını, belirterek 'Evde bulunan paranızın üzerinde parmak izi çalışması yapılacak.Parmak izi sonrasında para iade edilecek' diyerek evde bulunan parayı kendilerine vermelerini istedi. Aksi takdirde evde arama yapılacağını söyleyince de korkan N.Ü. evde bulunan 270 bin lira parayı poşet içerisinde Serdivan Polis Karakolu yakınlarında kendisini savcı olarak tanıtan kişiye verdi.
 Bir süre sonra dolandırıldıklarını anlayan  N.Ü. jandarmaya başvurunca jandarma harekete geçti ve teknik takip sonrasında olayın şüphelisi S.Y.yi gözaltına aldı.  Yapılan sorgulamada   Kocaeli'de 3 ay önce benzer olaya karıştığı belirlenen  S.Y.nin daha önce de aynısuçtan 5 kere gözaltına alındı ortaya çıktı..
İfadesinde olayı  Şanlı Urfa  Akçakale merkezli dolandırıcılık şebekesinin direktifleri doğrultusunda yaptığını da söyleyen  S.Y.nin son vurgunda aldığı 270 bin lira paranın 30 bin lirasıyla borçlarını ödediği belirlendi. 240 bin lira ise evinin ardiyesinde poşet içerisinde bulundı. Telefon dolandırıcılarının kurbanı olan  aile parayı jandarmanın direktifleri dorultusunda bankaya yatırırdı.
 Şüpheli tutuklandı

JANDARMADAN KONUYLA İLGİLİ YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE..

25.06.2020 tarihinde Serdivan  ilçesi Meşeli mahallesinde ikamet eden İ.ve N. Ü çiftinin kendini Savcı/ Polis   olarak tanıtan kimliği belirsiz şahıs veya şahıslarca 270.000 TL.sının dolandırılması olayı ile ilgili olarak Jandarmaya ihbarda bulunmuştur.

JASAT Dedektifleri iz peşinde.

İhbarı alan Sakarya Jasat ve Serdivan İlçe J.K.lığı Asyş. Ekiplerince  yapılan araştırma kapsamında;

Müştekiler  ile yapılan mülakatta kendilerine polis ve savcı süsü veren şahısların ev telefonlarını aradıklarını, telefonu N.Ü'in açtığında adlarına kayıtlı 10 adet telefon numarasının bulunduğunu, eşi ve kendinin kullandığı numaraları sorduğunu, bu numaraların dışında adlarına kayıtlı diğer numaralardan dolandırıcılık yapıldığını, ev telefonunu kapattırmadan cep telefonunu aradıklarını, her iki telefonda savcı polis gibi hareket ederek birbirlerine talimat verdikleri ve çok sayıda soru sorarak evin adresini öğrendikleri,  evde bulunan para üzerinde parmak  izi çalışması yapılacağını, parmak izi çalışmasına müteakip paranın tekrar iade edileceğini, evde bulunan paranın miktarını sorduklarını, bu paraları kendi rızaları ile  vermemeleri halinde evde arama yapılacağını, arama sonucunda bulunması halinde el konularak kendilerine verilmeyeceğini, diğer türlü paraların incelenmesine müteakip tekrar verileceğini beyan ettikleri, İ.Ü'in eve gelerek eşinin elinden telefonları alarak şahıslarla kısa bir görüşme yapmasına müteakip  karakola giderek durumu öğreneceğini beyan ederek telefonları  kapattığı, eşine bunlar dolandırıcı olabilir, aradıklarında kesinlikle telefonu açma diyerek Jandarma  karakoluna gittiği, karakolda kendisi ile ilgili herhangi bir durum olmadığını öğrenmesi  üzerine  şahısları arayarak karakolda olduğunu, kendileri ile ilgili olayın ne olduğunu sorduğunda Serdivan ilçe Emniyete gel diyerek telefonu kapattıklarını,   müteakiben eşi N. Ü'in tekrar aranarak eşinin karakolda olduğunu parayı vermemeniz halinde tutuklanıp hapise gireceğini, Savcının gelerek parayı teslim alacağını söyledikleri, müteakiben  N.Ü  evde bulunan 270.000 TL parayı poşete koyarak dışarda savcı olarak bekleyen  kişiye verdiği bilgisi ile şahsın eşgal bilgileri alınmıştır.

Olayla ilgili olarak bölgede bulunan onlarca güvenlik kamerası, MOBESE ve PTS'ler titizlikle incelenmiş olup yaklaşık 1.600 araç üzerinde çalışma  yapılmıştır. 

Alınan eşgal bilgilerine göre üzerinde kırmızı tişört bulunan bir şahsın ticari taksi ile PTS'den geçmesine müteakip güvenlik kameralardan takiple olay bölgesi olan Meşeli mahallesine gittiği, aracın 15  dakika sonra boş olarak PTS'den tekrar dönüş yaptığı  görülmüştür.

Plakası belli olan ticari taksi şoförü ile irtibat kurularak yapılan görüşmede eşgal bilgileri söylenen  şahsı  Mahalleye getirdiğini, şahsın şık sık telefonla görüşme yaptığını, bu görüşmeler esnasında   ismini Serdar olarak duyduğunu  beyan etmesi üzerine konu diğer kolluk birimleri ile paylaşıldığında yaklaşık 3 ay önce Kocaeli Emniyet Müdürlüğünce aynı şekildeki dolandırıcılık olayından   S.Y. isimli şahsın yakalanarak  islem yapıldığını , şahsın cezaevine girdiği yönde bilgi  alınmıştır. 

Yapilan araştırmada S.Y. isimli şahsın cezaevinden çıktığı, bu şekilde dolandırıcılık olayından hakkinda (5) adet adli işlem yapıldığı öğrenilerek adres  tespiti yapılmıştır.

Gelişmeler  hakkında  C.Savcılığına bilgi verilerek alınan talimatlar doğrultusunda  şahıs ikametinde yakalanmıştır. 

-"Yapılan çapraz sorgulamalar  sonucu daha önceden bildiği Ş.Urfa / Akçakale merkezli dolandırıcılık şebekesinin direktifleri doğrultusunda olayı yaptığını, paranın kendisinde bulunduğunu ve teslim edeceğini beyan ederek ikrar da bulunmuştur.  

Kardeşinin evine sakladığı 240.000 TL. parayı rızaen Jandarmaya teslim etmesine müteakip gözaltı işlemi yapılmıştır. 

Şüpheli şahıs eksik olan 30.000 TL. Para ile borçlarını ödediğini beyan etmiştir.

Diğer şebeke üyelerinin kimlik ve adres tespitine yönelik çalışma başlatılmıştır. 

Muhafaza altına alınan para müştekiye teslim edilerek banka hesabına yatırılması sağlanmıştır.

Şüpheli 27.06.2020 günü mevcutlu olarak adliyeye sevk edilecektir.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4930449/telefon-dolandiricilari-yastik-altindaki-paralarin-pesinde-iste-son-yasanan-olay