Engelli derneklerinin biri bitiyor, biri başlıyor

  MEDYABAR.COM: Adını bile bilmediğimiz Federasyonların kurulduğu Sakarya’da birçok engelli derneği artık engelliler adı altında yardımlar topluyor. Sokakta, kurumda, işyerinizde bu isimlerden karşınızda her an birinin çıkması mümkün. 
Bu yardımlar nereye nasıl dağıtılıyor onun bile ne olduğu bilinmezken, engelliler istismar edilerek yapılan bu uygulamaların bitmesine artık ihtimal verilmiyor. 
Engelliler için yardım değil yardım toplama yarışına giren dernekler, bu yolla reklamlar yaparken aslında faaliyetlerinin nasıl ve nereye ulaştırıldığı ise bilinmiyor.
“En çok yardımı ben topladım” denirken, engelliler ise hangi derneğe güveneceğini bilemez hale geldi. Valilik dernekler masasına kayıtlı olsa da, Valilik başta olmak kamu kurumları gözetimde yardım toplanması ve yarımların dağıtılması konusunda TBMM’ye daha önceden gelen yasa taslağının yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. 
Türkiye’de engelli dernekleri adı altında sayısız kuruluşun milyonlarca lira yardım topladığı, bu yardımların sosyal medya ve haberlerle duyurulmak kaydıyla bazılarının gösterilmesi suiistimale neden oluyor. 
Yaşanan güven sorunu nedeniyle gerçekten hizmet vermeye çalışan engelli dernekleri de bu haksızlıktan payını alıyor. 
Engelliler adı altında yardımlar toplanarak, bunun bir meslek haline getirilmesinin önüne geçilmesi istenirken, kurum ve firmaların bu tip derneklere yardım yapmak yerine Valilik/Kaymakamlıklara yönelmesi istendi

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/4932933/engelli-derneklerinin-biri-bitiyor-biri-basliyor