Depremi unuttuk mu?

Zerrin  Çağlayan Anıl
Zerrin Çağlayan Anıl

Uzun bir aradan sonra merhaba.

Bir süredir yazı yazmadım. Ben de herkes gibi pandemi döneminde evde yeni yaşamıma alışmaya çalışıyordum. Önce sınavları yazayım dedim, sonra normalleşme sürecini ama en son deprem konusunda yazmaya karar verdim. Çünkü dünyayı sarsan koronavirüsle mücadele ederken en önemli sorunumuz depremi unuttuk gibi geldi. Biz unuttuk oysa o bize kendini sık sık hatırlatıyor. Her yıl 17 Ağustos’ta bir hafta süren etkinliklerle aynı şeyleri tekrar edip duruyor sonra hafızalarımızdan her şeyi siliyoruz. Oysa göçük altında kalmayı, verdiğimiz kayıpları, yakınlarımızın kurtarılmasını beklediğimiz anları, unutmak öyle kolay değil.

Deprem bölgesinde olmamıza, bunca acıyı yaşamamıza rağmen deprem konusunda yeterince hassas davranmadığımızın, yeterli önlemleri almadığımız hepimiz farkındayızdır. Israrla eskiden yapılan hatalardan, eksik malzemelerle yapılan evlerin ufalanmasından ders çıkaramıyoruz. Deprem konusunda olması gereken bilince sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Depremin ne zaman olabileceğini bildiren bir teknolojiye henüz sahip olamasak da, depremden korunmak için yapılabilecekler konusunda yeterince donanımlıyız sanırım.

Öncelikle depremden hasar görmüş binaların bir an önce yıkılması ve kentsel dönüşüm projeleriyle şehrin yeni binalarla donatılması ilk yapılabilecek iş olabilir. Şehir olarak yaşadığımız felaketin üstünden çok uzun zaman geçti. Depremden hemen sonra bu çalışmalar başlayabilseydi şu an bunları konuşuyor olmazdık. Yeni yapılan binalarda ise kontrollerin uzaktan bakılıp yapılması, kağıt üzerinde onaylanıp, imzalanmasından önce her inşaatın başına gidilip kolondan krişe, betondan demirine kadar tek tek incelenmesiyle yapılması gerektiği inancındayım.
Depremde bir önemli konu da toplanma alanları ve haberleşme ağları sanırım. Hükümetin devreye soktuğu konut projelerinin hızlanması ve çoğalması sanırım bir nebze de olsa işe yarayacaktır.

Deprem konusunda hükümet ve yerel yönetimler kadar bizlerin de takipçi olması gerekiyor. Yani depremin gelmesi kaçınılmaz. Gelecek depremleri, depreme dayanıklı güvenli evlerde, ortamlarda karşılayamazsak yıllarca unutmayacağımız daha çok acı biriktiririz.

- Medyabar, Zerrin Çağlayan Anıl tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/4937470/zerrin-caglayan-anil/depremi-unuttuk-mu