Pamukova'nın tarihi Paşalar Kalesine defineci darbesi!

Pamukova Saadet Partisi Belediye Meclis Üyesi Ahmet Şen ve Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı çevreci KamuranTan Pamukova’da bulunan tarihi Paşalar Kalesi’nin definecilerin akınına uğradığını iddia ederek, yetkililerin tedbir almasını talep ettiler.

Sakarya’da yaptıkları çevreci çalışmalarla adından söz ettiren Kamuran Tan, bu kez yeni bir iddiayı ortaya attı. Kamuran Tan tarihi Paşalar Kalesi’ne Meclis Üyesi Ahmet Şen ile birlikte yaptığı ziyaret sonrası, kaleye defineciler tarafından zarar verildiği, tarihi kalenin bu durumdan kurtarıp bir an önce turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Meclis Üyesi Ahmet Şen, bu ay yapılan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında, Pamukova'da bulunan tarihi Paşalar kalesini gündeme getirmişti.

PAŞALAR KALESİ
Pamukova Paşalar mahallesinde bulunan ve mahalle ile aynı ismi taşıyan Paşalar Kalesi (Karaceyş Kalesi) Bizans döneminden kalma olup 1314 yılında Osman Gazi döneminde fethedilmiştir.

TARİHİ
Kalenin yapım tarihi, hakkında aydınlatıcı bir kitabe bulunmamasından net olarak bilinmemektedir. Ancak surların yapımında kullanılan taşlardan, sütun kaidelerinden, mimari tarzından ve Roma dönemine ait mezar stellerinden kalenin Bizans döneminde yapıldığı açıkça ortaya çıkmaktadır. Kalenin kuzey ve güney sur duvarlarının farklı yapıda olması farklı taşların kullanılması ise Bizans döneminin ilk yıllarından yapıldığını ve sonrasında tamiratlar gördüğünü göstermektedir.

YAPISI
Kaletepe adı verilen dağın tepesinin dairesel biçimde surlarla çevrilmesi sureti ile oluşturulmuştur. Kalenin Pamukova’ya bakan güney kısmı küçük boyuttaki taşlar ve aralarında tuğla sıralarından yapılma olup, Kadıköy tarafına bakan kuzey surları ise iri kesme taşlardan oluşmaktadır. Bu iri kesme taşlar arasında yine örmeyi kolaylaştırmak için yassı tuğlalar kullanılmıştır. Kalenin içinde dönemi anlatan tuğla parçaları, çok az miktarda mimari kalıntılar, kemer ve tonozlar bulunmaktadır. Kale define avcıları tarafından büyük tahribata uğramış kalenin her yeri adeta delik deşik edilmiştir. Kale içinde yaklaşık 20 civarı define avcılarının açtığı çukur bulunmaktadır. Bu sebeple de günümüze kalenin yüzde 15-20’lik bir kısmı kalmıştır.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5118773/pamukovanin-tarihi-pasalar-kalesine-defineci-darbesi