Eski başkan Ali İnci ve Babaoğlu polemiğinde son durum. Hendek'teki bu iddialar daha çok su götürür!

Hendek'te yayınlanan hendekgercek haber gazetesinin haberine göre Turgut Babaoğlu’nun ‘Belediyenin neyi kaldı’ eleştirisine cevap vermek için HGM, Bayraktepe gibi tesisleri örnek gösteren eski Başkan Ali İnci’nin döneminde 200 milyon liralık satış yapıldığı iddia edildi.. Ayrıca yapılan tesis ve ,işyerlerinin aboneliklerinde sahte yapı kayıt belgesi mi düzenlendi sorusu ortaya atıldı  

NE VARSA SATILMIŞ:
Gazete haberine göre eski belediye Başkanı Ali İnci, 16 yıllık belediye başkanlığı döneminde ruhsatsız yaptığı binaları anlatırken ilginç bir fikir uyandırdı. İnci’nin döneminden itibaren 2018 yılı sonuna kadar dükkan ve gayrimenkul satışları dudak uçuklattı. Yoğunluğu Hendek merkezinde bulunan 140 dükkan/işyeri ve han 2002-2018 yılları arasında satılmış. Yine bu süre içinde arazi satışları hisselerle birlikte 1500’e ulaşmış.   

RAKAMLAR: Rakamlar ise satış tarihlerine göre döviz kuru ile hesaplandığında 25-26 milyon doları buluyor. Dolar kurunun 7,3-7,5 lira seviyelerinde dolaştığı baz alınırsa satışlardan elde edilen gelirin 200 milyon lirayı geçtiği tahmin ediliyor. O satışlar arasında AKP’ye yakın isimlerin bu işyeri ve gayrimenkulleri satın alması dikkat çekiyor.  

1,4 KATRİLYON LİRA: TOHM binası, HGM, Bayraktepe ve esnafın parasıyla yapılan Ticaret Merkezini “Bunlar eser değilmi” örnek gösteren Ali İnci, bu kadar satış ve 1999 yılından bu yana elindeki bütçesiyle hesaplandığında korkunç bir rakam ortaya çıkıyor. Belediyenin yıllık bütçesi hesaplandığı 15-16 yılda 1,2 milyarlık bütçeyi yöneten ve satışlardan 200 milyon lira gelir elde eden İnci’nin harcadığı bu paralar sorgulanmaya başladı.

BAYRAKTEPE İDDİASI
HGM, Bayraktepe, TOHM binası, Uludere tesisleri, OSB’de 50’ye yakın fabrika ve ruhsatsız binalarla ilgili gelen eleştirilere cevap veren eski başkan Ali İnci, o suçlamaları kabul etti. Binaların ruhsatının olmadığını bilmediğini ama bunun problem olmadığını söylerken, belediyenin kendisine ruhsat kesmesine gerek yok dedi. Yasaya aykırılığı normal bulan İnci, HGM projesinde 26 kişiye ait arazi üzerine bina yaptıklarını kabul etti eleştirileri ise ayıpladı.

NASIL VERİLDİ: Kaçak binalar yapıp bunu normal gösteren ve vatandaşların arazisine belediye binası yapan İnci bunu eleştirileri suçladı. Ne var bunda diyen İnci,  “Bu binalara nasıl yapı kayıt belgesi verildi, iskanı olmayan binalara SEDAŞ, AGDAŞ, SASKİ nasıl abonelik verdi” soruları akla geldi. Acaba mahkemeye de taşınan sahte evrak mı tanzim edildi sorusu kafaları karıştırdı

OSB’de 50’ye yakın fabrikaya ruhsatsız bir şekilde 1 yıl çalışma izni verdiğini müfettiş gelince ruhsat kestiklerini kabul eden İnci, bu açıklamasıyla da sahte evrak tezini güçlendirdi. Yeni yapılan bu fabrikaların bir yıl sonra verildiyse yapı kayıt ve iskan belgeleri neye göre nasıl tanzim edildi, bu belgelere kimler imza attı?

 

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5168171/eski-baskan-ali-inci-ve-babaoglu-polemiginde-son-durum-hendekteki-bu-iddialar-daha-cok-su-goturur