Başkan Keleş Sivas Kongresinin yıl dönümü için bir mesaj yayınladı

BURADA BİR ÜLKENİN KURTULUŞUNU HAZIRLAYAN KARARLAR VERİLDİ

Zaferin kendisi kadar önemli olan bir diğer konu ise zafere giden yoldu diyen Başkan Keleş, düşman işgali altında yokluklar içerisinde bulunan ülkenin her bir bölgesinden temsilciler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün önderliğinde Anadolunun bağrında Sivasta bir araya geldiklerinde zafere giden yolun temel ilkelerini belirlediler. M. Kemal 1937 yılında Sivasta yaptığı bir konuşmada kongrenin önemini şu cümlesiyle özetlemişti: Burada bir ülkenin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi. Sivas Milli Mücadeleye Ankaradan önce ev sahipliği yapmış ve Mustafa Kemal Atatürk 108 gün Milli Mücadeleyi Sivastan yönetmiştir. Kısacası Sivas Kongresi ile bağımsızlığın ve Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atıldığı unutulmamalıdır.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM

Birlik ve beraberlik duygusunu sıkı sıkıya hisseden bağımsızlık ateşi etrafında hiçbir ayrım gözetmeksizin bir araya gelen ülkenin karşısında hiçbir gücün duramayacağını çok iyi biliyorlardı. O yüzden parola belli idi: Ya istiklal ya ölüm.

MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ

Kongrede birbirinden önemli kararlara imza atılırken şüphesiz öne çıkan maddeler ise Manda ve himaye kabul edilemez. Milli sınırlar içerisinde vatan bir bütündür bölünemez. ve Mili iradeyi hâkim kılmak. geliyordu. 19 Mayıs 1919da Samsuna çıkış ile başlayan uzun yolculuğun istikameti artık belliydi. Bağımsız ve milli sınırlar içerisinde bölünmez bir vatan. Bu ülke kolay kurulmadı. Küllerinden yeniden doğan bu topraklarda yaşayan herkes bir bütün olduğunda emperyalizmin yenilebileceğini tüm dünyaya gösterdi. Mazlum halklara umut ışığı oldular.

BİZLERE DÜŞEN EN ÖNEMLİ GÖREV BU BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNU YAŞATMAKTIR

Bugün bizlere düşen en önemli görev bu birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmaktır. Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık daha çağdaş yarınlara hazırlamak ve geliştirmektir. Bunu başarmak için tarihimize bakmamız yeterli. Bu ülken insanları en zor zamanda neleri başarmışlar onları inceleme okumak ve anlatmak yol gösterici olacaktır.

Bu duygularla Milli Mücadele tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Sivas Kongresinin 101. yıl dönümünü kutluyor başta Mustafa Kemal Atatürk ve bütün silah arkadaşları ile vatanı uğruna şehit düşen herkesi saygı ve minnetle anıyorum.

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5176037/baskan-keles-sivas-kongresinin-yil-donumu-icin-bir-mesaj-yayinladi