Provokasyonun ikinci perdesi Mardin Yücebağ'da açıldı!

Sakarya’da, fındık toplarken saldırıya uğradıkları iddia edilen fındık işçilerinin yaşadığı Mardin’e bağlı Yücebağ Köyü’ne HDP, DBP ve DTK heyetinin ziyaretine, jandarma tarafından salgın gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) temsilcileri daha önce seçimden seçime ziyaret edilen köye adeta akın etti. Gurup, Sakarya’da saldırıya uğradıklarını öne süren işçileri köylerinde ziyaret etmek istedi.

Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ Mahallesi girişinde bariyerlerle önlem alıp köye girişleri kapatan jandarma, aralarında HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve milletvekillerinin de bulunduğu heyetin köye girişine, köyde koronavirüs salgını ve karantina olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

Köye girişlerinin engellenmesi sonrası açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bugün ziyaretimizi engellediler. Bu duruma en fazla Türk halkı tepki vermelidir. Engellemeye gerekçe yapılan koronavirüsün bugüne kadar köyde görülmediğini biliyoruz. Karantina süreci ancak ve ancak bir yerde virüs tespit edildikten sonra başlar. Sorduğumuzda bize ‘karantina için çalışmaları başlattık’ diyorlar. Bu, engellemeyi bizim için yaptıklarını gösteriyor” diye konuştu.

Yetkili makamlarca olayın etnik köken kaynaklı bir kavga olmadığı vurgulansa da özellikle bazı marjinal guruplar tarafından olayın Kürt-Türk çatışmasına dönüşmesi için yoğun çaba harcanıyor. 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5335002/provokasyonun-ikinci-perdesi-mardin-yucebagda-acildi