Bunlardan uzak durun: Gıdada hile yapan 91 firma ifşa edildi


Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve tağşiş yapan tam 91 firmayı ifşa etti. Buna bağlı olarak gıdada hile yaparak ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplamda 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu.

BAKANDAN AÇIKLAMA

Vatandaşın sağlığı söz konusu olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin  korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve  gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve  dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz.

EN ETKİN DENETİMCİ VATANDAŞTIR

Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz  konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde  Bakanlığımızca yürütülen  denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen  denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin  bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize  ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.”

BAKANLIĞIN LİSTESİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5361880/bunlardan-uzak-durun-gidada-hile-yapan-91-firma-ifsa-edildi