Sivilce izleri için neler yapılabilir?

Özel İnci Göz Hastanesi Cildiye ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Melih Koruyucu ’’Özellikle gençlik çağının en büyük dertlerinden biri olan sivilceler, iz bıraktığı için cilt sağlığı ve hastalıkları dalında önemli sağlık sorunlarından biri olarak gündemdeki yerini koruyor’’ diyerek sivilce izleri için tedavi usulleri hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Özel İnci Göz Hastanesi Cildiye ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Melih Koruyucu'nun açıklamaları şu şekilde;

’’Akne yada diğer adıyla sivilce izleri esasında diğer bir çok yara izine benzer. Nasıl ki derin yaralanma sonucunda iz kalabiliyorsa derin ve iltihaplı sivilciler de iz bırakabilir. Sivilceler, cildin orta katmanındaki yağ salgılayan kanalların tıkanması ile ortaya çıkar. Pilosebase ünite adlı cilt altı yağ katmanlarının yangısal reaksiyonu, özellikle ergenlik döneminde görülen önemli kozmetik problemlerden biridir. Özellikle gençlik çağının en büyük dertlerinden olan sivilce iz bıraktığı için tedavi sonrasında bile sorun olmayan devam eder. Sivilce izleri için çok çeşitli tedaviler vardır. Fraksiyonel lazer uygulamaları, peelingler, radyofrekans, plazma tedavileri, roller, PRP bunlardan en sık kullanılanlardır. Bazıları günlük hayatımızı etkilemeden ama yavaş yavaş sonuç verirken, bazıları ise biraz daha meşakkatlidir ama daha hızlı sonuç verebilmektedir. Her büyüklükte sivilce izi bu tür tedavilerle düzelebilmektedir.”

Özel İnci Göz Hastanesi Cildiye ve Dermatoloji Uzmanı Dr. Melih Koruyucu; “Son olarak, bahsettiğimiz sivilce izi tedavilerinin hangi hastaya hangi tedavinin uygun olabileceğine bir cildiye ve dermatoloji uzmanına danışılması gerekir” diyerek sozlerini tamamladı.

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5504421/sivilce-izleri-icin-neler-yapilabilir