O kadar emek heba olmamalı...

Erhan Kaytanbay
Erhan Kaytanbay

Sakaryaspor ligdeki en önemli rakibiyle sahasında karşılaştı. Taraftarın beklediği sonuç ise şöyle en büyük rakibine 3-5 gol atıp alınacak galibiyet. Tabi hayaller hayatlar... Bir puan aldığımıza şükür ediyoruz. Tamam Konyaspor maçında sahada her şeyi istediğimiz gibi yapamadık ama bu maçta kendi evimizdeyiz daha iyi oynarız düşüncesi düdükle birlikte buhar oldu...

******

Aslında İsmail hoca maç sonu takımın fizik durumunun '4 ile 5.haftadan sonra üst düzeye gelebileceğini' söyledi. Hocanın söylediği haftalara kadar yüreğimiz ağzımızda maç izlemeye devam mı yani? Bekleyip görelim...

******

Biraz maçı konuşmak gerekirse..Sakaryaspor ilk şutu denemesini dakika 28'de Burak Öksüz ile yaptı. Kendi sahamızda oynadığımız maçta ilk şut denememiz 28.dakika arkadaşlar yanlış yazmadım. Berk'in geç form tuttuğunu zaten biliyoruz ama bu takım o kadar kalitesiz bir takım değil. Sıcak havanın etkisi var ama isyan lazım. Bu takım kendi oynadığı oyuna isyan etmeli. İlk yarı Eyüpspor kalecisini yere yatıramadık.

*******

Sakaryaspor'un iki haftadır kanayan yarasına gelelim. 1922 Konyaspor maçında da sinyallerini almıştık ama Canberk, üstüne koyarak kötü oynamaya devam ediyor. Gelişmiyor adeta geriliyor. Her şeyi bir kenara koyuyorum üç sezondur orta açamayan bek görüntüsünde. Dünya'nın herhangi bir noktasında oynanan futbolun içerisinde bekiniz orta açamıyorsa oturup düşünmeniz gerekir. Orta aslında Canberk için iki maçta söylenecek en son şey. Formsuzluğu, hamle hataları ve pozisyon alamaması amatör bir futbolcu görüntüsü veriyor Canberk'e. İsmil Ertekin'de bu oyuna 45 dakika sabredebildi zaten. İkinci yarı Özkan ile oyuna başlayan Sakaryaspor, hem sol kanadımızdan gelen atakları bir nebze kesti. Hem de kanadı ofansif olarak iyi kullandık. Özkan Taştemur'un 45 dakikalık performansı, Canberk'in 135 dakikalık performansından çok daha iyi. Hakan Aslantaş'ın ise sağ bekte hala aksadığını görmemek elde bile değil. Yönetim ve teknik heyetin nasıl bir çözüm bulacağı merak konusu.

*********

Sakaryaspor'da iki maçtır Mehmet Boztepe yokları oynuyor. Hazırlık maçlarında izlediğimiz Mehmet'ten eser bile yok. İlk maç sakat olduğunu ifade etmişti ama bu maçta da oynayabiliyorsa sakatlık değil kötü form durumu var. İki maçta da Devrim olmasa ne durumda olurduk düşünmek bile istemiyorum. Berk İsmail zaten yokları oynuyor. Hücum anlamında sadece Muhammet Reis ve Devrim ile etkili olabiliyoruz. Onlarda yorulunca 'Ahlar vahlar' başlıyor.

********

Defans-orta saha-hücum arasındaki geçişlerimiz çok yavaş. Rakibe bizim bulmakta zorlandığımız çok fazla alanı cömertçe veriyoruz. Geri dönüşlerde zorluklar yaşıyoruz. Bu durum sadece fizik kondisyonla alakalıyla 5'nci haftadan sonra düşünmemiz gerekmiyor. Ama öyle değilse bekleyip göreceğiz.

********

Bazı gerçekleri de görmek gerekli. Ligdeki en iddialı rakibimize karşı oynadık. Bizden 15-20 gün daha önce hazırlıklarına başlamış. 2 puanlık kayıp değil 1 puanlık kazanç olarak bakmalıyız bu maça. Futbolun basit kuralını uyguladık "Yenemiyorsan yenilme!" Bu takıma Ali Özgün ve Oğuzhan Kayar'ın geri döneceğini hatırlayalım. Hazır ve hızlı bir Ali Özgün'ün neler yapacağını düşünelim.

Düşen bir orta sahada Oğuzhan Kayar'ın nasıl bir hareket ve enerji vereceğini hatırlayalım. En önemlisi de Covid-19 hayatımızın bir parçası olması ve yaşamayı öğrenmemiz gereken bir zamanda iki forvet ile yola çıkılmaması gerektiği. Allah korusun yarın Berk'te oynayamasa forvete kimi alabiliriz jimnastiği yapmaya başlarız. Bu kadar bütçeli ve kaliteli kadro heba olmamalı. Transfer dönemi kapanmadan bir forvet oyuncusu kadroya dahil edilmeli. Hatta sağ ve sol bek takviyesi taraftara sürpriz bile olmaz...

- Medyabar, Erhan Kaytanbay tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/5516782/erhan-kaytanbay/o-kadar-emek-heba-olmamali