Koronavirüs bahane!

Tuğba Tosun
Tuğba Tosun

Koronavirüs pandemisinin dünya ve ülkemiz üzerindeki etkisi devam etmektedir. Dolayısıyla gerek sosyal yaşamda gerek iş yaşamında gerek eğitimde uygulanan tedbirler sürmektedir. Bu süreç içerisinde yetişkinler yaşamlarında birçok yeni düzenlemeye gitmek durumunda kaldılar.
Yetişkinlerin yanı sıra çocukların da yeni normale uyum sağlamak adına yaşamlarının pek çok alanında değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler içerisinde en önemlilerinden biri şüphesiz eğitim yaşamlarında olmuştur.

Uzaktan eğitim ile devam ettiğimiz eğitim öğretim süreci içerisinde çocuklar evlerinde canlı dersler aracılığıyla eğitim görmektedirler. Uzmanlar uzaktan eğitim süreci ile ilgili olarak gün içerisinde çocukların zamanlarının programlanması, çeşitli etkinlik ve aktivitelerle günlerinin zenginleştirilmesi konusuna vurgu yapmaktadırlar. Bu şekilde çocuğun zamanını işlevsel bir şekilde değerlendirmesinin sağlanabileceği ve olası teknoloji bağımlılığının da önüne geçilebileceği ifade edilmiştir.

Bu konuda anne-babalara büyük sorumluluk düşmektedir. Çocukların gün içerisinde vaktini nasıl değerlendireceği ile ilgili çocuk ile birlikte program yapmak faydalı olacaktır. Yapılacak programa ne kadar çok farklı aktivite eklenirse program o kadar zenginleşmiş olacak ve çocuk için de keyifli hale gelecektir.

Program yaparken okul ile ilgili alanlar haricinde çocuğun gelişim özelliklerine uygun farklı aktiviteler eklenebilir.
Örneğin; çeşitli fiziksel aktiviteler çocuğun hareket etmesini sağlayacak ve gelişimi için faydalı olacaktır. Bunun yanında araştırma ve öğrenmenin devam ettirilmesi için her gün yeni bir bilgi öğrenip birisine anlatabilir. Sosyalleşmenin devam etmesi için; arkadaşı ile görüntülü görüşüp bilmece sorabilir, birbirlerine komik hikayeler anlatabilirler.
Ailece yapılacak çeşitli aktivitelerin olması da çocuk için destekleyici olacaktır.
Örneğin; Bugün annemiz ile kek yapalım. Bugün babamız ile satranç oynayalım. Bugün ailece film günümüz. Programının içerisinde temasını kendisinin seçeceği serbest resim yapma etkinliğinin de bulunması güzel olur. Ayrıca içinde bulunduğumuz süreçten psikolojik olarak en az düzeyde etkilenmek adına, her gün minnettar olduğu üç şeyi düşünüp, anne-babası ile paylaşabilir veya teşekkür günlüğü tutabilir. Böylelikle çocuğa olumluyu görebilme ve olumlu düşünme becerisi aşılanmış olunur. Ayrıca programa farklı aktiviteler de eklenebilir.
Örneğin; Bugün origami yapalım. Bugün kolaj çalışması yapalım. Birisine mektup yazalım. Bugün iyi yaptığımız üç şeyi düşünelim ve kendimize teşekkür edip aferin diyelim. Bir arkadaşımıza komik bir espri yapalım vs. şeklinde aktiviteler çoğaltılabilir.

Virüs süreci böylelikle ailemizle daha fazla ortak vakit geçireceğimiz, çocuklarımızın farklı aktiviteler yapabilecekleri ortamı tesis eder. Bahanemiz Koronavirüs.

- Medyabar, Tuğba Tosun tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/5533994/tugba-tosun/koronavirus-bahane