PR nedir? Dijital PR nasıl yapılır?

Furkan Kahraman
Furkan Kahraman

PR NEDİR? DİJİTAL PR NASIL YAPILIR?

PR (Public Relitions) halkın genel algısını, bir kişi veya kurum lehine iletişim kanalları kullanılarak yönetmektir.PR çalışmalarının genel amacı kamuoyunda olumlu bir itibar oluşturmaktır.

PR reklam değildir! PR ile reklam arasında ince bir fark vardır. Reklam bir markanın kendini övmesi faaliyetidir; PR ise 3. Kişilerin markayı övmesi ile gerçekleşir.

Kendi markasını herkes över önemli olan herkesin markanızı övmesi ! PR hedef kitleye doğru bir şekilde tanıtılmakla ilgilidir!

PR NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kurumlar için PR; marka kimliği oluşturmak ve marka değerini korumak için yapılacak çalışmalardan oluşur. Piyasaların rekabet şartlarının her geçen gün daha da zorlaşması, kurumları çok yönlü reklam ve tanıtım faaliyetleri yapmaya mecbur bırakıyor. Kurumlar marka değerini artırmak, hedef kitlelerini büyütmek, sadık bir müşteri portföyü oluşturmak, müşterilerinden geri dönüş almak vb. gibi çeşitli sebeplerle PR çalışmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor. Geleneksel çalışmaların dışında günümüzde dijital platformlar üzerinden yapılan PR çalışmalarının etkisi çok daha fazla.

Kişiler için PR; özellikle uzmanlık gerektiren ve reklam yasağı olan meslek grubundan olan (doktor, diş hekimi, avukat, mali müşavir vb.) kişiler ve iş insanları için işini iyi yapmaktan sonra en önemli şey PR yani doğru tanıtılmaları oluyor. Bilgi, tecrübe ve mesleki yeterliliğe sahip kişiler için kişisel PR, doğru ellerde yapıldığı sürece geri dönüş ve etkileşimi en yüksek olan tanıtım faaliyetidir.

DİJİTAL PR

Dijital PR, tanıtım ve itibar oluşturma çalışmalarının dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilmesidir. PR her ne kadar halkla ilişkilere ait bir terim olsa da internet kullanımının yaygınlaşması, dijital tüketim çağının yeni alışkanlıkları PR faaliyetlerini de dijitalleşmeye yöneltti.

Dijital PR yapılırken sosyal medya hesapları, blog siteleri, internet haber siteleri, arama motoru reklamları, influencer marketing gibi yöntemler kullanılır.

Bir marka yeni bir ürün piyasaya sürmeden önce hem markası hem de ürünüyle ilgili olumlu itibar yaratmak için çalışmalarına önceden başlar. Geleneksel PR faaliyetlerinde bu süre dijital PR’a göre çok daha uzundur. Ürün hakkında insanları teşvik edici ve tüketim motivasyonu yaratacak tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilir. Bugün markaların bu çalışmaları çoğunlukla sosyal medya ve dijital reklamlar sayesinde gerçekleştirdiğini görüyoruz. Tabi ki bu çalışmalar markanın kendisi değil 3. kişilerin beğeni ve övgüsü şeklinde gerçekleştirildiğinden dolayı başarı oranları yüksek oluyor. Dijital PR’da insanlardan etkileşim almak çok daha kolaydır.

PR Çalışmaları Yapılırken;

-Sosyal medya

-Basın Bültenleri

-Dijital Reklamlar

-Dijital İçerikler (video, görsel, makaleler )

-Web siteleri

-Blog yazıları

Bu araçlar kullanılır.

- Medyabar, Furkan Kahraman tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/5596030/furkan-kahraman/pr-nedir-dijital-pr-nasil-yapilir