Atalay, " Bakanların işyeri var sendikaları yok"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) işçi, işveren ve kamu temsilcilerinin katılımıyla bu yıl ikincisini düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu'nun ikincisi İstanbul'da yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un geç gelmesi nedeniyle rötarlı başlayan toplantının açılışında konuşan Atalay, pandemi krizinde en büyük bedeli işsizler ve emekliler ile örgütsüz işyerlerinde çalışan işçilerin ödediğini, sendikalı yerlerde ise durumun daha hafif atlatıldığını söyledi.

Ortak Paylaşım Forumu'nun açılışında Türk-İş Başkanı Ergun Atalay, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan (soldan sağa) sosyal mesafe kurallarına uyarak birlikte fotoğraf çektirdi.

SENDİKA YOKSA ALMAYIN 

Atalay, şu tespit ve eleştirilerde bulundu: “Ülkeyi yönetenlerin, bakanların, milletvekillerinin işyerleri var, ancak oralarda bile sendika yok. Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar birçok firmadan beyaz eşya alıyor, televizyon alıyor. Kamuya satış yapan işyerlerinin 4'te 3'ünde biz yokuz, sendika yok. Ama onların mallarını Cumhurbaşkanlığı dahil bütün kamu kurumları kullanıyor. Her gün en az 3 işçimiz can veriyor.

Bu ölümlerin tamamına yakını örgütsüz işyerlerinde. Sendikacı kapıdan içeri girince patronlar işçiyi kapının önüne koyuyor. Meclis bir kampanya başlatsın. Vekil olan bakan olan işadamlarımızın işyerlerinde örgütlenme olsun. Bunu kimin demesi lazım. Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Kemal Bey'in, Sayın Devlet Bey'in, Meral Hanım'ın başlatması lazım.”

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5612754/atalay-bakanlarin-isyeri-var-sendikalari-yok