Havai fişek patlaması sonrası verilen o sözler çabuk unutuldu... Gölcük Belediyesi'nden kemikleri sızlatan kutlama!

Hendek'te yaşanan o büyük patlamanın ardından 7 canımızı yitirmenin üzüntüsünü yaşarken yaşanan 2'nci kaza ile 3 evladımızı şehit vermiş ve büyük üzüntü yaşamıştık. 

Sakarya'nın yaşadığı acı Türkiye'nin acısı olmuş, her kesimden destek ve başsağlığı mesajları almıştık.

Türkiye'de neredeyse her ilden bir daha yapılacak gösterilerde havai fişek kullanılmayacağı konusunda yapılan açıklamalar ise duyulan öfkeyi biraz olsun hafifletmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Bundan sonra havai fişek görünce aklımıza Sakarya gelecek. Öyle bir acı ki bu hiç kimsenin görmek isteyeceğini de sanmıyorum. Bizim için de bitmiştir. Artık İstanbul'da kullanmayacağız"  demiş aynı açıklamanın bir benzerini İzmir ve Ankara'dan da gelmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Sakarya’daki havai fişek fabrikasındaki son patlamanın ardından durumun gözden geçirildiğini belirterek, "Bizler kutlamalarımızı tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak 5 dakikalık bir gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, insanların zehir solumasına, havamızın, suyumuzun ve toprağımızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere onlarca belediyeden de aynı mesaj verilerek "Kutlamalarda o kara günü ve verilen canları hatırlatacak havai fişekleri kullanmayacağız" açıklamaları yapılmıştı...

Ancak dün akşam bir çok ortak paydamızın olduğu Komşu il Kocaeli'de düzenlenen "Cumhuriyet Bayramı" gösterilerinde ardı ardına patlatılan havai fişekler hem o sözlerin unutulduğunu hem de kaybedilen canlara saygısızlık olarak değerlendirildi ve tepki çekti. 

Gölcük Belediyesi tarafından hazırlanan havai fişek gösterisi dün gece saat 21.00’da Anıtpark’ta yapıldı. Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Deniz Ana Üs ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Refik Levent Tezcan, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, vatandaşlarla birlikte gönülleri sızlatan o havai fişek gösterisini birlikte izlediler.  

Sosyal medyada ise bir çok vatandaş bu konuda yaptığı paylaşımlarla Kocaeli'nin Gölcük Belediyesi'ni yaptığı bu etkinlik nedeniyle kınadı. 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5654052/havai-fisek-patlamasi-sonrasi-verilen-o-sozler-cabuk-unutuldu-golcuk-belediyesinden-kemikleri-sizlatan-kutlama