Tozlu Cami'nin mimarından açıklama: 'Yapı Osmanlı mimarisi esinlenerek yapılmamıştır'

Sosyal medyada mimari facia olarak lanse edilen Tozlu Cami hakkında tartışmalar sürüyor. O tartışmalara Tozlu Cami mimarı Muhammet Tarhan Dayal'da katıldı. Dayal, sosyal medyada paylaşılan iki görselin yapının deprem öncesi halinin en iyi şekilde görünüş açısıyla çekilmiş bir fotoğrafla, yapının deprem sonrası yeni ve modern mimari ile tasarlanmış ve uygulanmış halinin fotoğrafı tamamen kötü eleştiri yapılması için seçildiğini belirtti. 

Mimar Dayal, yapının diğer camii benzetmeleri ile aynı kulvar ve otantik anlayışta olmadığını da belirtirken, Caminin Osmanlı mimarisi esinlenerek yapılmadığının altını çizdi.

Tozlu Cami mimarı Muhammet Tarhan Dayal, eleştirilere karşı şu açıklamayı yaptı;

''Basın ve yayın organlarında, özellikle de sosyal medya üzerinden yapılan eleştirilere binaen cevap:
Öncelikle mimari yapıya yani Tozlu Camii’ne ait görsel eşleştirmelerinde seçilen fotoğraflar şunu göstermektedir; kötü diye tabir edeceğimiz bir algı yaratmak... Yapının deprem öncesi halinin en iyi şekilde görünüş açısıyla çekilmiş bir fotoğrafla, yapının deprem sonrası yeni ve modern mimari ile tasarlanmış ve uygulanmış halinin fotoğrafı tamamen kötü eleştiri yapılması için seçilmiştir.

Yeni mimarinin bu platformda yayımlanan fotoğrafı, caminin en arka kısmı ve inşaa hali devam ederken fotoğraflanmıştır. Bu algıyı yaratıp gündem oluşturmak isteyen, araştırmayan, mimarı ile görüşmeyen, tecrübesiz ve sözüm ona her şeyi en iyi bilen zihniyetin kötümser ve yanlı bakış açısı, halkın beğeni oyuna sunulmuştur. Yapının iktidar ile de uzaktan yakından bir alakası yoktur. Yapının diğer camii benzetmeleri ile aynı kulvar ve otantik anlayışta olmadığını da belirtmek isteriz.

Yapı Osmanlı Mimarisi esinlenerek yapılmamıştır.
Milli değerlerimiz ışığında Osmanlı Devleti’nden öncesine kadar giden Türk Milleti’nin maddi ve manevi değerleri korunarak Selçuklu dönemine ışık tutan bir çizgi seçilmiştir.

Camiiler İslam aleminin; Yüce Yaradan ile buluştuğu, Allah ve kul arasında temiz, saf ve koşulsuz sevgi ile bağ kurmasına vesile olan yapılardır. Etraftan insanların geçmesi, gözünüze ışık düşmesi, önünüzden çocuk geçmesi ibadetinize engel oluyor ise dikkatinizin dağılması yapının sorunu değil, ibadet edenin sorunudur.

Teknik açıdan değerlendirecek olursak eğer; Camii; %100 gün ışığını kullanmakta ve güneş enerjisi ile led aydınlatma sistemi sağlamaktadır. İklimlendirmeyi kubbe yapısı ile sürekli aynı derecede muhafaza etmektedir. Kubbe tasarımının, ses sisteminde olumlu yönde, maksimum akustik kalite yarattığını da belirtmek isteriz.
Ses sistemleri bozulsa, elektrikler kesilse aydınlıktan, sıcaktan ve soğuktan şikayet eden cemaatin eleştirisi acaba ne yönde olacaktır?

Tüm cemaatin her noktayı ve camiinin kalbi olan mihrabı aynı derecede görebileceği, kadınlarımız ve çocuklarımızın erkek cemaati ile karşılaşmadan, Allah katında her kulun eşit olduğu anlayışı ile ayrı bölümde olmalarına rağmen aynı ambiyansı görmeleri ve ibadetlerinin aynı koşullarda olması hedeflenmiştir.

Bir diğer husus şudur; Camii’nin sağlık polikliniği, çarşısı, kütüphanesi, fiziksel engelli vatandaşlarımız için kolaylık sağlayacak sistemleri, girişte geniş alanı bulunurken, eşleştirme yapılan fotoğrafta tuvalet kısmının cephesi neden bu haberi yaratacak sosyal medya hesabında seçilmiştir?
İslam sevgi dinidir, bu anlayışta yapıyı değerlendirmenizi, tüm sevgi dolu hislerimiz ile tekrardan göze almanızı rica ederiz. Bahsi geçen hesabın algı yaratarak linç girişiminde bulunması nedeni ile de sorumlu sosyal medya hesabına dair yargıda hesap sorulacağı hakkımız saklıdır. İnsanların ibadeti bir kenara bırakıp, dini bir yapının şekli ile gündem oluşturması bizi derinden üzmüştür.

Yapı koruma kurulundan tescilli olduğu için tüm insanlık için birinci derecede koruma altındadır.
İbadet ettiğimiz her yer gibi...''- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5845620/tozlu-caminin-mimarindan-aciklama-yapi-osmanli-mimarisi-esinlenerek-yapilmamistir