Her derde deva bir orman meyvesi: Kocayemiş

Bölgemiz ormanlarının kırmızı süsü kocayemiş, onlarca hastalığa şifa kaynağı… Kuşların da çok sevdiği bir yiyecek. Eskiden yapılan reçeli ve pekmezi sofralarımızın vazgeçilmez mönüsüydü. Araştırmalara göre son 250 yılda 600 bitki türü yok oldu. Ormanların giderek yok olması nedeniyle kocayemiş de listeye eklenebilir.

   Latince adı ‘Arbutus unedo’ olan kocayemiş, fundagiller familyasından meyveleri yenen bir orman bitkisi. 5-10 metre boylarında olmasına karşın nadiren de olsa 15 metreye ulaşan türleri var. Kiremit ve tuğla yapımına elverişli sarı toprağı seviyor.

   Bazı yörelerde çilek ağacı veya dağ çileği adıyla da bilinen kocayemiş Bursa ve civarında davulga, bazı başka yörelerde biyedin diye adlandırılıyor. Kocayemiş reçel, pekmez,  likör ve çeşitli içecekler yapılıyor. Türkiye'de Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki ormanlık alanlarda bulunuyor. Ekim ayında toplanmaya başlanan meyve, ocak ayına kadar ormanlarda bulunabiliyor. Pazaryerinde kilosu 20 liradan alıcı buluyor. Bursa ve civarında bazı ailelere geçim kaynağı olduğu biliniyor.

KOCAYEMİŞİN FAYDALARI

Sarı halinin kırmızıya dönmesi kış mevsiminin geldiğinin habercisi olan kocayemişin fazla tüketilmesi tavsiye edilmiyor; ancak…  

-Kansere karşı oldukça etkili bir meyve… Fazla tüketilmesi tavsiye edilmiyor.

-İçeriğindeki maddeler nedeniyle sinirleri güçlendirip, bağırsak kurtlarını döker.

-Yüzyıllar boyunca hem meyve olarak tüketilmiş hem yaprakları kurutularak çay yapılmış hem de alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmıştır.

-Ciltteki sivilce ve aknelere iyi geliyor.

-İdrar söktürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı tesiri var.

-Kemik hastalıklarına iyi gelir.

-Mesanede idrar birikmesini önler.

-Cilt yüzeyinde siyah nokta ve gözenek oluşumunun önüne geçer.

-Karaciğer ve akciğeri temizlemede güçlüdür. Özellikle akciğerlerde sigaranın oluşturduğu deformeyi ortadan kaldırarak eski sağlığına kavuşturur.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5864674/her-derde-deva-bir-orman-meyvesi-kocayemis