Bu balığın avlanması ve satılması yasak! Uymayana ceza var...

Sakarya Balık Tutkunları Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Faruk Baştürk turna balığı ve tatlı su levreğinin avlanmasının yasak olduğunu bildirildi.

Baştürk, "Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanlığının 5/2 Numaralı Amatör Sportif Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ Hükümlerine göre Turna Balığı yavrulama dönemine girdiği için 5/2 numaralı Amatör Balıkçılığı düzenleyen tebliğ gereği 15 Aralık 2020-31 Mart 2021 tarihleri arasında avlanılması ve satılması yasaktır" açıklamasında bulundu

Turna balığının üreme döneminde olduğunu hatırlatan Baştürk, yasağa uymayanlar hakkında ağır idari para cezalarının verileceğini belirtti.

Başkan Baştürk, "Balık tutkunları olarak balık popülasyonunun geliştirilmesi ve sürdürülebilir avcılık bilincinin aşılanması için başta üyelerimiz olmak üzere ulaşabildiğimiz tüm amatör balıkçılara yönelik balık türlerinin korunması yaşatılması ve bilinçli avcılık için bilgilendirme çalışmalarımız devam ediyor. Av yasağıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordine içindeyiz. Amatör balıkçıların av yasağının başlangıç ve bitiş tarihlerine adet ve boy limitlerine uymalarını uymayanları ise uyarmalarını bekliyoruz. Yasaklara uyulması konusunun sıkı takipçisi olacağız. Temiz çevre sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık dileğiyle Sağlıkla kalın" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/5883299/bu-baligin-avlanmasi-ve-satilmasi-yasak-uymayana-ceza-var