D Vitamini aslında vitamin değil bir hormondur: 'Güneş ışığı hormonu'

Dr. Zeynep  Öz
Dr. Zeynep Öz

Vitamin D’nin ana etkisi kalsiyum dengesinin sağlanması olsa da, kanser, kalp hastalıkları ve otoimmün hastalıkların gelişimi ile D Vitamini arasında ilişkiler olduğu konusunda birçok çalışma yapılmaktadır.

290-310 nm dalga boyundaki gün ışığı sayesinde ciltte bir çeşit kolesterolden dönüşerek sentezlenir. Gıdalarla alım özellikle gün ışığının yeterli olmadığı kış ayları için önem kazanır. Sonra karaciğer ve böbrekte metabolize olarak asıl aktif form meydana gelir. Bu dalga boyundaki ışığın geçişini pencere camlarımız ve araba camlarımız engelleyeceği için cam arkasından gelmeyen, direk tene temas eden güneş ışığı almak gereklidir.

Yaz ve kış ayları, bulunduğumuz coğrafya da güneş ışınlarına ulaşmamızı etkiler. Parlak ve uzun süreli güneşe ulaşabilirsek daha kısa süreler yeterli olurken karanlık puslu havalarda D vitamin sentezinde yetersizlik söz konusu olabilir. Dolayısı ile her bebek veya kişi için standart bir doz önerisi yapmak kolay değil. Her bireyin yaşam şartlarına göre ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenleme yapılması gerekir.

Hekime danışılarak , kontrollü bir şekilde destek alınabilir. Bebekler ve çocuklar için fizik muayene ve aralıklı kan seviyesi kontrolü yapılarak, mevcut durum değerlendirilip gereksinim karşılanmalıdır.

Sağlıklı ve bol ışıklı günler dilerim…

- Medyabar, Dr. Zeynep Öz tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/5933780/dr-zeynep-oz/d-vitamini-aslinda-vitamin-degil-bir-hormondur-gunes-isigi-hormonu