Şaşılık hastalığının sebepleri nelerdir?

Gözlerin aynı hizada olmaması farklı istikametlere bakması ve senkronik hareketlerinin de paralelliğinin bozulmasına şaşılık  diyen Op. Dr. Salih Bozkurt her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesinin kaslarla önemli oranda ilgisi bulunmaktadır. Doğal olarak her bir gözde 6şar adet göz dışı kas bulunmaktadır. Bunların birinde veya birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olur. Bir göz düz bakarken diğeri içe dışa yukarı veya aşağı kayabilir. Şaşılık yani gözde kayma bazen  her iki gözde de mevcut olabilmektedir.. Gözlerde oluşan bu kayma şaşılık sebebine göre sürekli ya da geçici de olabilir. Bu yüzden hastalığı tek bir nedene bağlamamak gerekir. Farklı nedenlerden de şaşılık oluşabilir.

Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek göre azlığı sorunları da oluşabilmektedir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk döneminde çocukların düzenli olarak mutlaka uzman bir göz hekimine muayene olması gereklidir'' dedi.

ŞAŞILIĞIN SEBEPLERİ

Özel İncı Göz Hastanesı Göz Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Salıh Bozkurt Şaşılık  tek bir sebepten oluşmaz diyerek hastalığı başlangıçtan bitişe kadar bir çok konuda bilinen bilinmeyen veya yanlış bilinen sebepleri sırasıyla açıkladı Hamilelik döneminin sorunlu geçmesi doğumun problemli olması buna bağlı olarak çocuğun gelişimi ve geçirdiği hastalıklar şaşılık hastalığını oluşturabilir. Şaşılıkda  ırsi durum yani genetik yatkınlık da çok önemli bir ayrıntıdır. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılığın görülme ihtimali artmaktadır.

Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden göz bozukluklarıdır. Şaşılığa yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma düşme ameliyatlar kazalar sonrası başlayabilir.

Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir bu nedenle sinirlerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar kafa travması ateşli hastalıklar ve ileri yaşta

 HIPERTANSIYON ve ŞEKER HASTALIĞI

 gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Kas felçlerine bağlı gelişen kaymalar çocuklarda göz tembelliği büyük yaş grubunda çift görmeye neden olabileceği için mutlaka tedavisi gereklidir. Dedi ve sözlerini tamamladı.

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6372597/sasilik-hastaliginin-sebepleri-nelerdir