'Sakarya'yı karanlık ve soğuğa mahkum etmeyin!'

DEVA Partisi Yerel Yönetim ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Ahmet Bayrak, beklenen yoğun kar yağışında SEDAŞ’ın önlem almasını istedi. Yaşanacak 35-40 dakikalık kesintilerin tolere edilebileceğini  ama gün aşırı kesintilerin ciddi sorun doğuracağını söyledi.

Bayrak, son yılların en karlı ve soğuk günleriyle önümüzdeki hafta karşı karşıya kalacağımızı belirtirken   hem yerel yönetimlerin hem de yerel yönetimlere yardımcı  paydaş kurumların çok ciddi çalışma planlaması yapmaları gerektiğini vurguladı.

'SEDAŞ ÖZELLEŞTİĞİ GÜNDEN BUGÜNE KRİZLERİ YÖNETEMEDİĞİ ÇOK AÇIK'

DEVA Partisi Yerel Yönetim ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Ahmet Bayrak, sürekli yaşanan elektrik kesintileri ile alakalı SEDAŞ'ı eleştirdi. Geçtiğimiz  yıllarda  yaşanan yoğun kar yağışlarında, günlerce elektriği olmayan ilçeler ve mahallelerin olduğunu söyleyen Bayrak, şu ifadeleri kullandı. ''Sedaş ve Agdaş ile ilgili olarak bir değerlendirme yapmamız gerektiğinde ise; Sedaş'ın özelleştiği günden bugüne krizleri yönetemediği çok açıktır. Geçtiğimiz  yıllarda  yaşanan yoğun kar yağışlarında, günlerce elektriği olmayan ilçeler ve mahalleler hafızamızda yer almaktadır. Hatta geçtiğimiz ay yaşanan kısa süreli kar yağışında bile kesintiler çok can sıktı. Isınma ve iletişim ihtiyacı için elektriğin olmazsa olmaz olduğu düşünüldüğünde önümüzdeki hafta Sedaş'ın göstereceği performans ve kriz yönetimi Sakarya için önem arz ediyor.''

Bayrak'ın açıklaması şu şekilde;

''Marmara bölgesi için verilen hava tahminlerini incelediğimiz zaman belki de son yılların en karlı ve soğuk günleriyle önümüzdeki hafta karşı karşıya kalacağımız ön görülmektedir. Bu nedenle hem yerel yönetimlerin hem de yerel yönetimlere yardımcı  paydaş kurumların çok ciddi çalışma planlaması yapmaları gerekmektedir.

            Başta Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tüm belediyeler ile Sedaş ve Agdaş'ın belki de en büyük sınavı önümüzdeki hafta yaşanabilecek problemler olacak.

            Bir hafta sürmesi tahmin edilen kar yağışında şehir içi ulaşım ile ilçe mahallelerin ulaşımın sağlanması, belki de mevcut kamu imkanları ile yapılamayabilir. Kriz başlamadan tüm belediyelerin muhakkak alternatif planlarının olması gerekmektedir.

            Sedaş ve Agdaş ile ilgili olarak bir değerlendirme yapmamız gerektiğinde ise; Sedaş'ın özelleştiği günden bugüne krizleri yönetemediği çok açıktır. Geçtiğimiz  yıllarda  yaşanan yoğun kar yağışlarında, günlerce elektriği olmayan ilçeler ve mahalleler hafızamızda yer almaktadır. Hatta geçtiğimiz ay yaşanan kısa süreli kar yağışında bile kesintiler çok can sıktı. Isınma ve iletişim ihtiyacı için elektriğin olmazsa olmaz olduğu düşünüldüğünde önümüzdeki hafta Sedaş'ın göstereceği performans ve kriz yönetimi Sakarya için önem arz ediyor.

            İnsanlar yolların açılmasını belki bekleyebilir, ama ısınma ve iletişim için önem arz eden elektriğin kesilmesine kimsenin tahammülü yoktur. Sedaş'ın 2021 yılında, bizlere geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız elektrik kesintilerini yaşatmasını kabul edemeyiz. İlave ekip mi kurulacak? Özel sektörden mi destek alınacak? Nasıl bir planlama yapılacaksa yapılsın! Yeter ki Sakarya'yı karanlık ve soğuğa mahkum etmeyin!''

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6377057/sakaryayi-karanlik-ve-soguga-mahkum-etmeyin