Adatıp Hastanesi Yönetimi, 14 Mart Tıp Bayramı sebebiyle bir kutlama yayınladı

"14 Mart Tıp Bayramı'mız kutlu olsun. İyi ki varsınız." diyen Adatıp Hastanesi, Günün anısına hekimlerine hediyeler taktim ederek 14 Mart Tıp Bayramı konulu bir de video yayınladı..

14 Mart Tıp Bayramı nedir, nasıl ortaya çıkmıştır?

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifasın'da ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.

İŞTE O VİDEO

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6625922/adatip-hastanesi-yonetimi-14-mart-tip-bayrami-sebebiyle-bir-kutlama-yayinladi