Hendek'te bilimsel çocuk dostu sokak planlanıyor

ÇOCUK DOSTU DIŞ MEKAN UYGULAMALARI

Sakarya Üniversitesi Koordinatörlüğünde Erasmus Programı kapsamında yürütülmekte olan International Congress of Early Childhood Outdoor Practices ICECOP Çocuk Dostu Dış Mekan Uygulamaları konulu Uluslarası Kongre Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde başladı. İki gün sürecek olan ve Eğitim Fakültesinde görevli Prof. Dr. Ayşe Güler Küçükturanın  moderatörlüğünü yaptığı kongrenin açılışına Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlunun yanı sıra akademisyenler proje ortakları olan Stichting Drio/ Hollanda Evora Üniversitesi/ Portekiz Vytauto Didžiojo universitetas/Litvanyadan misafirler katıldı. Kongrede KOVİD-19 tedbirleri kapsamında katılımcılar sınırlandırıldı.

ÖZEL BİR KONGRE

Çocuk dostu sokak projelerinde kültürlerarası aktarım ve yaygınlaştırmayı sağlamak deneyimleri paylaşmak için zengin bir platform oluşturmak adına düzenlenen kongrede okul öncesi eğitim konusunda yer alan yükseköğretim düzeyindeki uygulamalar paylaşıldı. Burada kısa bir konuşma yapan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu Avrupa standartlarında okul öncesi çocuk dostu bir eğitim sokağı tasarlanması planlanıyor. Bunun tasarımı önemi ve dijital bağımlığı önlemedeki rolü akademisyenlerimizin bu anlamlı çalışmalarıyla özel bir konuma erişecektir dedi.

HENDEK KAZANACAK

Babaoğlu Okul öncesi eğitimin kalitesini ve çocukların sosyal gelişimini arttırmaya yönelik projesi başlatılan Çocuk Dostu Eğitici Sokakta 10 binden fazla  0-12 yaş arası çocuğumuza ev sahipliği yapmayı planlıyoruz. Dereboğazı Mahallesi 1026 sokakta yapılacak olan bu projede emek veren koordinatörlük görevini yürüten Sakarya Üniversitemize ve değerli akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum. Avrupanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcılara ülkemize hoş geldiniz diyorum. Hassasiyet ve emekleri nedeniyle kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Bilimsel destekle hazırlanan bir projenin de Hendekte hayata geçecek olması beni ayrıca gururlandırıyor. Dedi.

BİLGİ PAYLAŞIMI YAPILDI

Daha sonra Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör tarafından Belediyecilik Açısından Çocuk Dostu Sokak konulu sunum yapılırken akademisyenler  Çocuklar Nerede Oynamalı Riskli Açık Hava Oyunları ve Modern Kentsel Ortamlar Ulusal Müfredatta Dış Mekan: Odaklanma ve Akış Dışarının İçeriye Galibiyeti: Çocukların Duygusal İyi Oluşlarını Desteklemek İçin Dış Mekan Fiziksel Aktiviteler Litvanyadaki açık hava eğitim ortamlarının çeşitliliği gibi konularda bilgi verdi. Kongre 25 Mart Perşembe günü de devam edecek.

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6809024/hendekte-bilimsel-cocuk-dostu-sokak-planlaniyor