Sakarya’daki 48 bin çiftçiye müjde! Gübre ve mazot paraları yatıyor...

MEDYABAR.COM/

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere yönelik mazot ve gübre desteğinin  başladığını duyurdu.

AK Parti Adapazarı ilçe teşkilatının sosyal medya hesabından duyurduğu müjdeye göre Adapazarı’nda 2322 çiftçiye 2.8 milyon TL, Sakarya’da 48962 çiftçiye 29 milyon TL gübre ve mazot desteği ödemesi başladı.

Destek ödemesinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarına göre yapılacağı bilgisini veren Pakdemirli, şunları kaydetti:

"TC kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 olanlar veya vergi kimlik numarasının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9 olanlara, 26 Mart saat 18.00'den sonra, kimlik numarası veya vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olanlar 2 Nisan saat 18.00'den sonra, kimlik ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olanlar 9 Nisan saat 18.00'den sonra ödemelerini alacaklar."  


İŞTE İLÇE İLÇE ÇİFTÇİLERE ÖDENECEK OLAN TOPLAM TUTAR

ÇİFTÇİ DESTEĞİ NEREDEN ALINIR, ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİ NEDİR?
Tarımsal destekleme konusu ne olursa başvuruda bulunmak için; Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olmak gerekiyor. Şayet kaydınız var ise, mazot ve gübre desteklemesi almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmalı ve bu dilekçeyi Tarım İl veya İlçe Müdürlükleri'ne teslim etmeniz gerekiyor. Ancak ÇKS Kaydınız yoksa sisteme kayıt olmalısınız.


TARIMSAL DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Tarımsal destek kapsamında çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğine başvuru yapmak isteyen çiftçiler 2021 yılında alacakları gübre parası ve mazot parasının ne kadar olacağını araştırıyor. 2020 yılında mazot desteği parası verilmişti. Şimdi 2021 yılı mazot desteği parası nasıl alınır araştırılıyor. İşte tarımsal destek başvuru şartları... Dilekçeyi müdürlüğe teslim ettikten sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Yapılacak olan incelemelerden sonra şayet başvurunuz onaylanırsa destekleme ödemesi almaya hak kazanıyorsunuz.

Daha sonra banka hesaplarına destekleme tutarı aktarılıyor. Mazot desteklemeleri ise güncel mazot fiyatının %50'si tutarında oluyor. Verilen desteklemeler ile birlikte çiftçinin aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlere devam etmesi sağlanıyor.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6814328/sakaryadaki-48-bin-ciftciye-mujde-gubre-ve-mazot-paralari-yatiyor