Pamukova'daki kimyasal tüp olayında yeni gelişme!

Pamukova Cumhuriyet Mahallesi Muharrem Çoğal Sokak ve Yenice Mahallesi mezbaha yanı ana hendek kenarında, hurdacıların metalinden faydalanmak istedikleri 3 tüpü sulama kanalı kenarlarında boşaltmaları sonucu 2'si polis 12 kişi zehirlendi.

Balık ölümlerinin de yaşandığı sulama kanalı kenarına atılan tüplerden bugün akşam saatlerinde bir tanesi polis ekipleri tarafından Cumhuriyet Mahallesi Muharrem Çoğal sokağına 300 metre mesafede bir hayvan ağılında bulundu.

Tüpü, hayvan yetiştiricisi Ümit Kara’nın sulama kanalına giden yol üzerinde 15 gün önce bularak hayvan baktığı ağıla getirdiği, yaşanan olayı haberlerde gördükten sonra polise bilgi vermesiyle ortaya çıktı.

Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yapılan incelmede tüpün boş olduğunu tespit ettiler.

Dün akşam saatlerinde SASKİ'ye ait olduğu belirlenen tüplerin SASKİ depolarından çalınmış olduğu değerlendirilirken, SASKİ ekiplerine haber verilmesine üzerine bulunan dördüncü tüpü almak için olay yerine geldiler.

SASKİ ekiplerinin de yaptığı incelemede tüpün boş olduğu tespit edildi. SASKİ ekipleri bulunan dördüncü tüpü olay yerinden alarak depolarına götürdüler.

2'si polis 10 kişinin zehirlenmesine neden olan tüplerin SASKİ’ye ait depolardan çalınmış olduğunu değerlendiren İlçe Emniyet Müdürü ekipleri soruşturmayı çok yönlü olarak devam ettirirken, tüplerin SASKİ depolarından olup olmadığı gerçekleştiren sayım sonrası ortaya çıkacak.

Dördüncü tüpü 15 gün önce ağılının önünden geçen yolda bulduğunu ifade eden hayvan üreticisi Ümit Kara, “Bundan 15 gün önce bir sabah ağılımın önünde geçen yolun kenarında sarı bir tüp gördüm. Birisi düşürmüştür diyerek sırtıma alıp ağıla getirip bıraktım. Ancak dün akşam televizyonlarda haberi görünce bu gün İlçe Emniyet Müdürlüğünü ekiplerine haber verdim. Tehlikeli olduğunu bilmiyordum” dedi.


Olay ile ilgili hastanede gözaltına alınan A.Y ve M.Y, hastaneden taburcu edilmelerinin ardından Pamukova İlçe Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Şüpheliler buradaki işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildiler. Şüpheliler Cumhuriyet Savcılığında alınan ifadeleri sonrası serbest bırakıldılar.


2'si polis 10 kişinin zehirlenmesine neden olan 3 tüp ise dün akşam saatlerinde, incelemek ve bertaraf edilmek üzere Kocaeli’den gelen bir özel bir firma tarafından olay yerinden kaldırılarak götürüldü.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6870869/pamukovadaki-kimyasal-tup-olayinda-yeni-gelisme