Kafe esnafı açıldıkları için az da olsa memnun

TV264:-
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamayla beraber ülke genelinde kafe ve restoranlar yüzde 50 kapasite ile açıldı. Sakarya'da yaklaşık 5 aydır kapalı olan işletmeler bugün sabahın erken saatlerinde kepenklerini kaldırarak açıldı.

Kafe ve restoran işletmecileri memnun olduklarını dile getirirken, müşteriler ise artık biraz nefes almaya ihtiyaçlarının olduğunu ve karardan memnun olduklarını söyledi.

"BÜYÜK SIKINTILAR YAŞADIK"
Serdivan ilçesinde yer alan bir kafenin sahiplerinden Cüneyt Bahar, "Öncelikle devletimiz bize böyle bir şans tanıdığı için teşekkür ederiz. Yaklaşık 5-6 aylık süreçte büyük sıkıntılar yaşadık. Şimdi önümüzde kısa bir süreçte olsa bize hizmet verme şansı tanıdılar. Tabi bu; esnafın geride kalmış mağduriyetinin ne kadarını giderir, bundan sonrası ile alakalı nasıl bir yol izlenir, esnaf kendisini nasıl toparlar bu konularla alakalı çok fazla bilgiye sahip değiliz, dün yapılan açıklamaları takip ettik, gündemi sürekli takip halindeyiz bu süreçte. Tabi bundan sonraki süreçte bizi ne gibi aşamalar bekliyor bilemiyoruz. Temennimiz bundan sonrası ile alakalı her şeyin tekrardan normalleşmesini bekliyoruz. Bayramdan sonra bu sürecin daha da iyi olacağını düşünüyoruz ve umarız düşündüğümüz gibi olur her şey." açıklamalarında bulundu.

"HERKESİN HAVA ALMAYA İHTİYACI VAR"
Kafede müşteri olarak bulunan Berke Yılmaz isimli vatandaş ise, "Uzun zamandır evlerdeyiz korona virüs dolayısı ile kapandık. Şuan herkesin hava almaya, sosyalleşmeye ihtiyacı var. Bence gayet iyi oldu. Tekrardan kısıtlamalar uygulanacak ama herkesin bir hava değişimine ihtiyacı vardı, kısa bir süre olsa da iyi olduğunu düşünüyorum. Bundan önce sadece internet üzerinden, görüntülü konuşabiliyorduk, şimdi sosyal mesafeye dikkat ederek maskeli bir şekilde kafelerde oturmaya devam ediyoruz. Uzun bir aradan sonra güzel geldi" ifadelerini kullandı.

"AZ DA OLSA MORALLENDİK"
Serdivan'da daha çok kahve ve içecek üzerine hizmet veren dükkanın işletmecisi Onur Çalışkan ise, "Yaklaşık 5 aydır işletmelerimizi kapalı tutmak zorunda kaldık. Kısada olsa açma fırsatımız oldu. Umarım bundan sonraki dönemde işletmelerimizi tam kapasite ile açma durumuna geçeriz ve bu zor durumu tüm sektörlerdeki arkadaşlarımızla birlikte aşmış oluruz. Temennimiz bu yönde. Ramazan ayına kadar azda olsa biraz morellenceğiz, işletmelerimiz canlanacak, sosyal hayata biraz dönüş sağlanacak diye düşünüyorum. Umarım hakkımızda hayırlısı olur. İşletmelerimizde HES Kodu Uygulaması ve masaların mesafeleri ile sabah çalışmalarımız oldu. Girişlerde ateş ölçme ve dezenfektan işlemlerini uyguluyoruz. İçeride de kullandığımız tüm ekipmanlarımız düzenli olarak dezenfekte edilip temizleniyor. Pandemi süresince hep kağıt bardakla hizmet verdiğimiz için yine aynı şekilde hizmetimize devam edeceğiz." dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/6872806/kafe-esnafi-acildiklari-icin-az-da-olsa-memnun