Katlı Pazar yeri "Adeta beton tabut gibi bir yapı"

Zülfikar Özçelik
Zülfikar Özçelik

Sakarya’nın Adapazarı İlçesi’nde, şehirde yaşayan her insanın mutlaka uğramış olduğu Katlı Pazar Yeri TV264 Televizyonu’nun esnafların sorunlarını anlattığı programla yeniden gündeme geldi.

Şehrin sorunlarını, beklentilerini takip eden Medyabar Yayın Koordinatörü Hakan Turhan da Katlı Pazar ile ilgili çok çarpıcı bir yazıyı kaleme almıştı.

Şehrin göbeğinde, içinde pazar olunduğu bilinmese, insanların yanından bile geçmeye korkacağı, adeta beton tabut gibi bir yapı.

30 yıl öncesine uzanan bir tarihi olsa da onun da öncesinde meyve ve sebze haliydi. Eski Adapazarı Belediye Başkanı Ünal Ozan’ın radikal bir karar almasıyla hal yıkılarak bugünkü yapı oluşturuldu.

Tabi o dönemler modern olsun, pazardakiler yağmurdan çamurdan korunsun diye bir niyet de vardı. Zamanında yapılan bu iş kıymetliydi, ama gel gelelim sadece yağmurdan çamurdan korumuş, planı, kullanım tarzı ile modernlikten uzak kaldı.

Nice Belediye Başkanları, milletvekilleri geldi geçti, nice Katlı Pazar Derneği kuruldu, yöneticiler geldi geçti. Yüzlerce esnaf, bir kısmı başından bu yana orada, geldi geçti. Nasıl oluyor da bu harabeyi modern, insana yakışır bir hale getiremiyorlar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 vizyonu diyor, Uzaya araç göndermekten bahsediyor, biz şehrin ortasında bir harabeyi on yıllardır çözemiyoruz. Mesela Cumhurbaşkanımız şehrimize geldiğinde, miting alanına getirilirken “efendim solda kalan uzun yapı, bizim katlı pazar yerimizdir. Malum şehrimizde tarım önemli, burada sera ürünü pek bulamazsınız. Pazarcımız mutlu, vatandaş mutlu, temiz, ferah bir pazarımızdır” diye bir brifing veren yok mu?

Muhtemelen Cumhurbaşkanı da “ O söylediklerin, uzaktan harabeye benzeyen şurada mı oluyor?” diyecektir.

Haydi ona diyemediniz, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı getirin, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı getirin.

Yok, yok kimseyi o metruk binaya sokamazsınız.

Biz alışmış olabiliriz ancak, şapkayı öne koyup düşündükten sonra şehrimiz için adım atmalıyız.

Öyle şirin gözükmek ve medyada görüntü vermek için yürümekte bile zorlanılan, hijyen sorunu olan bu alana ihtiyaçları olduğu zamanda giden şehrin üst düzey insanları acaba normal zamanlarında da aileleriyle birlikte gidip alışveriş yapıyorlar mı?

Sahi bu şehrin bir de estetik kurulu yok muydu? Yani yaptırım gücü var, şehir estetiğini bozan her yapılanmaya dur, şöyle yap diyebilir. Estetik Kurulu Katlı Pazar’a uğradı mı?

Katlı Pazar’dan Bulvar’a doğru baktığımda da ayrı bir çirkinlik. Binaların bazıları boyalı, bazıları dökülmüş, biri çok katlı biri az katlı.

Katlı Pazar, meydan, Hilmi Kayın İş Merkezi, Adapazarı Belediyesi Binası, Atatürk Bulvarı çevresi… Burası şehrin merkezi değil mi?

Eğer şu salgın tedbirleri sürecinde adım atılamazsa bir daha çok zor dönüşüm yapılır.

Katlı Pazar Harabesini görüp de kaderine terk etmek şehre insafsızlıktır.

Artık bir silkelenme zamanı gelmedi mi?

Satıcılar da, halk da keyifle, nezih bir şekilde alışveriş yapacağı bir alana kavuşmalı. Halkın alışveriş yapıyor olması, o yapıyı ve oradaki satıcıları makul yapmaz. İnsanlar keyiften değil mecburiyetten sizin o binanıza gelip alışveriş yapıyor.

Sorumluluğu tek bir kuruma atıp kaçmak da işin kolayı olur. Ancak yıllardır çözülemeyen bu işi şehrin üst düzey yöneticileri ve 840 civarı olan Katlı Pazar Esnafı çözmek zorunda.

Bireysel saplantılara ve çözümsüzlüğe fırsat verilmeden Sakarya Büyükşehir dedirtilecek bir imaja adım atılmalı.

Belirtmezsem yazı yarım kalacak. Katlı Pazar yerinin arka taraflarında bir de köylü pazarı var, öyle değil mi? İki kişi yan yana yürüyemez, yağmur çamur cabası… Bu sözde köylü pazarında kaç köylü tezgah açabiliyor, eğer köylü bırakıldıysa tezgahlarındaki ürünler organik mi?

İlk iş köylü çiftçilerimizi oradan alıp daha nitelikli bir yer kazandırmakla işe başlanmalı. Bu geri kalmış, düzensiz görüntüden bir an önce kurtulmak gerekiyor.

Sakarya’da köy nüfusu azalsa da tarım ve hayvancılıkla uğraşan hatırı sayılır bir nüfusa sahibiz. Bu insanlar büyük firmaların, köşe başları tutulmuş pazarların, kira bedellerinin geçit vermemesi gibi engellerle az ama organik olan ürünlerini vatandaşla buluşturamıyor. Adı sadece ve gerçekten köylü pazarı olan, Belediyelerin de metrekare ve konum hesabı yaparak para almayacağı sadece düzeni ve sosyal imkanları oluşturacağı bir sistem geliştirilmeli.

Ben inanıyorum ki, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu köylülerimizin az ama öz olan organik ürünlerini satışa çıkartabileceği bir projeyi de hayata geçireceklerdir.

Esnafın hakkını da şehrin hakkını da gözeterek, namı Ada Pazar olan bu şehre yakışır bir pazar yeri zorunluluktur.

Ben hayal ediyorum, Adapazarı’nı çok seviyorum, Sakarya bir başka olacaktır.

- Medyabar, Zülfikar Özçelik tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/6910774/zulfikar-ozcelik/katli-pazar-yeri-adeta-beton-tabut-gibi-bir-yapi