Başarıdan söz edebilmek için çarpıcı proje!

Ergün Özkan
Ergün Özkan

Kendini yetersiz ve başarısız hissetme ya da başarısızlığı kabullenmek o kadar da kolay olmasa gerek. Başarılı tarafı görmek anlatmak önceliktir herhalde.

Soruyu hangi alanda sorarsak soralım benzeri cevapları alır, benzeri sonuçlara ulaşırız. Ortada başarısızlık varsa sahibi yoktur, başarının ise sahibi de ortağı da çoktur gibi tanımlar kabul görmüş realitedir.

Dolasıyla belediye başkanlarımızın değerlendirmesi de kuşkusuz bu anlayış içinde oluyor.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, geçmiş olan iki yıllık hizmet süresi için başarılı değerlendirmesinde bulunmuş.

Onun baktığı zaviyeden doğruda olabilir, kendini başarılı görmek, yeterli hizmet sunduğunu düşünmek hakkını kendisinde görüyor olabilir.

Yüce başarı sınırlarını kendi tayin ediyor!

Ancak bu değerlendirme insanın kendisi için yapabilmesi, çok alışılmış yöntem olmadığı gibi genel kabul görmüş usule de uygun değil.

Meselenin bu tarafına çok takılmadan, geçen iki yıllık sürede şehir hayatın da köklü değişiklik var mı ona bakmak lazım.

Diğer bir deyişle iki yıl öncesi ile bugün arasında farklılık var mı ya da gözle görülür bir değişim yaşandı mı?

Bu sorunun cevabını herkes kendi bulunduğu alandan verebilir, sokağınızın asfaltımı değişti, yağan yağmur sonrası cadde ve sokaklarda göletler oluşmuyor ise, sosyal yaşamı sağlayacak mahalle merkezleri oluşmuş ise ve güven içinde çocuğunuzu eğlendirebileceğiniz parklar yapılmış ise ilk elden vereceğiniz cevap başarılı belediyecilik olur.

O kadar kolaydır insanı mutlu ve memnun etmek.

Oysaki başarılı adlandırılmak için yeterli mi değil kuşkusuz.

Sakarya için ne değişti hayatımızda, iki yıl öncesi ile farkımız ne koca bir hiç…

En temel sorunumuz olan şehir içi trafik sorunu bir türlü çözüme ulaştırılamadı, her fırsatta raylı sistem dile getirildi, projeler paylaşıldı sonuç hepimizin malumu…

Öyle ki raylı sistem taahhüdü çok eskilere dayanır ve trafik sorunun çözümüne ilişkin tek yoldur da, Ekrem Yüce göreve seçildiği ilk günlerde Güney Kore ziyareti ile startı verdi yerinde incelemelerde bulunarak ve ardından güzergâh paylaşımları geldi.

Yüce; trafik sorununun çözüm adresinin raylı sistem olduğu gerçeğini kabullenerek çalışmalar başlattı.

Geçen iki yıllık süre içerisinde ne belirlenen güzergâhlarda çalışma görüldü ne de ray çalışması ya da bu konuya dair makete rastlanıldı!

Yine en temel eksiğimizdir kültür merkezi, yıkılan AFA Kültür merkezinin bulunduğu alana yenisi yapılacaktı, yerinde moloz yığını var.

Sergi ve tiyatro salonunuz yok, seyyar fuar alanları üretiliyor bu şehirde yıllardır.

30 Büyükşehir içerisinde raylı sistemi ve kültür merkezi olmayan tek büyükşehir sanırım Sakarya Büyükşehirdir.

Onun için başarının kriteri emsalleriniz ile kendinizi kıyaslamaktan geçmektedir, kendi kendinize başarılıyım demek gerçekçi olmuyor.

Bir diğer önemli eksiklik ise Sakarya nehrini şehir yaşamının içine alamamak! Nehirler şehirlerin kimliklerini oluştururlar, dünya da birçok örneğini görürsünüz.

Suni oluşturulan su kanalları ile şehirlere hayat vermeye çalışılmakta buna ilişkin birçok örneğe de rastlamak mümkün.

Sakarya nehrinin varlığından bihaber yaşayanımız vardır, özelikle D-100 Sakarya köprüsü ve eski köprü arası için yıllar önce planlanan projede mesafe kat edilemedi.

İki yıl öncede hatta onlu yıllar öncede aynı eksiklikleri konuşuyorduk, bugünden farkı yoktu.

Bu hızla gidersek 2023 yılında da aynı eksiklikleri konuşur olacağız!

Başarılı olmak için ya da bir başarıdan söz edebilmek için çarpıcı projeleri hayata geçirmek gerekli, rutini aşmak gerek.

Günlük projeleri hayata geçirmek başarı için yeterli olmayacaktır.

En temel eksiklikleri tamamlamadan, günlük ihtiyaçları giderecek yatırımları yapmadan ve şehir dendiğinde ilk akla gelen yatırımlar henüz sizin ilinizde yok ise başarıdan da söz etmek mümkün değil.

Adınızdan söz ettirmek istiyorsanız etkili ve büyük projelere imza atmalısınız, başarıda bu sayede gelir.

 

                                                                                                                  Ergün ÖZKAN

                                                                                                    [email protected]  

- Medyabar, Ergün Özkan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/7080128/ergun-ozkan/basaridan-soz-edebilmek-icin-carpici-proje