Arapsaçına dönen dönüşümde düğümler çözülüyor!

Hendek Kemaliye Mahallesinde 2013 yılında  yıkılan ve temeli atılan bina ile kentsel dönüşüm başladı. Neredeyse 65 dönümü kapsayan o alanda 3 blok yapılarak teslim edildi. Bir çok kişi buna itiraz ederken, o yıllarda kabul edenlerin ikamet ettiği evler eylemlerin gölgesinde yıkıldı. 

Sonrasında ise 3 blok yapılan yerde 2 adet Anıtlar Kuruluna kayıtlı tescilli yapının da yıkıldığı ortaya çıkarken,  yeterli dayanak, bilgi ve araştırma olmadığı için Danıştay, Kemaliye Mahallesinde alınan riskli alan kararını iptal etti.  Bunun ardından Büyükşehirde o tarihlerde planları iptal etti. 

O sürede 3 blok tamamlanırken, evlere taşınanlar oldu. Planları iptal edilen 3 blokta iskan alamayan 1 blok iskansız ve plansız kaldı. Burada ikamet edenler plan iptaliyle mağdur oldu. İşte tüm sorun böylelikle başladı. Mahalleli ikiye bölünde, senin yüzünden benim yüzünden kavgası başladı. 

Bugün gelinen noktada edindiğimiz bilgilere göre; Kemaliye Mahallesinde dönüşüm için yapılan ve vatandaşlara teslim edilen bir bloğun iskana kavuşması için önce plan yapılması gerekiyor. 2013 yılından bu yana sorunun çözümü için adımlar atılmazken, Arapsaçına dönen bu olayda birden fazla düğüm olması dikkat çekiyor. 


Eski Başkanların döneminden kalan ve 2019 yılından sonra Başkan Turgut Babaoğlu’nun üstlendiği bu çıkmaz sokakta Babaoğlu’nun ilk olarak anıtlar kurulu ile görüştüğü öğrenildi. 

Anıtlar Kuruluna aynı bölgede iki adet aslına uygun bina yapımı taahhüt edildiği öğrenilirken bununla ilgili resmi sürecin devam ettiği ifade edildi. Anıtlar Kurulunun sorunu çözülüp hukuki zemine bağlanmasının ardından, yapımı devam eden plan tasarımları Büyükşehir’e sunulacak. 

Ayrıca iskanı olmayan binanın mevzuata uygun hale gelmesi içinde bina sahipleri ve belediye yetkilerinin görüştüğü, binanın iskan alabilecek duruma gelmesi için pürüzlerin aşılacağı öğrenildi. 


Özetle Anıtlar Kurulu, plan tasarımı ve mevzuat çıkmazına takılan kentsel dönüşümde 2 yılda atılan adımlar çözüme adım adım yaklaştırıyor.  
Son günlerin tartışılan kentsel dönüşüm konusu yaşanan süreçlerin ve gelinen süreçte mağdur edilen vatandaşlar yaşanan tartışmaları hayretle izliyor. 2013 yılından bu yana mağdur edildiklerini anlatan bölge sakinleri çözüme çok yaklaştıklarını ifade ederek kimsenin bunu sulandırmamasını istedi.

 
2013 yılından bu yana çözülemeyen bu sorunun, bu noktaya nasıl getirildiği merak ediliyor. Hendek Belediyesinin mağduriyeti sonlandıracak adımları atarak bölge halkını bilgilendirdiği öğrenilirken, olay üzerinden kaos yaratmak için gölge oyunlarının sergilendiği ifade ediliyor.

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7209663/arapsacina-donen-donusumde-dugumler-cozuluyor