Sinir Ölçüm Testi ve EEG Nedir?

EMG TESTİ NEDİR?

EMG testinin halk arasında ölçüm testi olarak bilindiğini aktaran Özel Medar Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Birsen Beyazıt, “Vücudumuzdaki kas, sinir ve sinir köklerinin elektriksel yöntemle kayıtlanması işlemidir. EMG testi sinirleri ve kasları etkileyen hastalıklarda tanı koymak, hasetliğin şiddetini belirlemek, hastalık sürecini izlemek ve tedavi yanıtı değerlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. EMG incelemesinde hastaya çeşitli testler uygulanabilir ve en sık sinir iletim çalışmaları ve iğne elektromiyografisi uygulanmaktadır. Sinir iletim çalışmaları cilt üzerine yapıştırılan uyarıcı elektrotlar ile sinirin belli noktalarına elektriksel uyarı verilerek sinyallerin kayıt altına alınması ile iğne EMG testinde ise iğne elektrot ile kas liflerinin kayıtlanması yapılır” dedi.

EMG HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Uzm. Dr. Birsen Beyazıt EMG’nin hangi durumlarda yapıldığı ile ilgili de şunları kaydetti: “Sinir yaralanmaları (sinir kesileri, trafik kazalari vs. ), sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu, kübital tünel sendromu vs.) Boyun ve bel fıtıkları, diyabet ve böbrek hastalığı gibi sinir fonksiyonlarını bozabilen hastalıkların sinirler üzerindeki etkilerin araştırılmasında, kas ve omurilik hastalıkların teşhisinde kullanılır.”

EEG (ELEKTROENSEFALOGRAM) NEDİR?

Uzm. Dr. Birsen Beyazıt şöyle devam etti: “EEG beyindeki elektriksel faaliyetlerin küçük elektrotlar yardımı ile bilgisayara aktarılması işlemidir. EEG işlemi uyku ve uyanık halde iken yapılabilir. Çekim sırasında hastaya elektrik gibi bir uyarı verilmemektedir. Çekim hasta hareketsiz, gözleri kapalı halde ve sessiz bir ortamda gerçekleştirilir”

EEG HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR?

Uzm. Dr. Birsen Beyazıt son olarak ise şunları kaydetti: “Epilepsi (sara hastalığı) , bilinç bozukluklarında, unutkanlık ile giden hastalıklarda, beyin enfeksiyonları ve tümörlerinde, baş ağrısı ve bayılma ile giden hastalıkların değerlendirilmesinde EEG tetkikine başvurulur”

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7301706/sinir-olcum-testi-ve-eeg-nedir