Lastik jantı nasıl büyültülür?

Araç üretici firmaları aracın birçok özelliğine bakarak kullanılması gereken lastik ebatları ve jant belirlemesini yaparlar. Kullanılması özellikle en uygun olan lastik ve jant ebatlarının belirlenmesinde ise birçok kritere yer verilir. Aracın ağırlığı, motor gücü ve daha birçok kriter göz önüne alınarak yapılan seçimler sonrasında ise belli testlere tabi tutulur. Güvenli bir sürüş deneyimi ve yakıt tasarrufunu sağlamak için ideal lastik ve jant belirlemesi gerçekleştirilerek satışa sunulur.

Araç kullanıcıları jantın eskimesi durumunda ya da farklı modele sahip olan jant alımına yer vermek istemesi nedeni ile jant değişimini yapabilmektedir. Jant değişim işleminde ise birçok kişi daha büyük jant kullanımına yer vererek araçta daha etkili bir görüntü elde etmek isteyebilmektedir.

Jantın genişletilmesinde 1 santimlik genişlemeye yer açılabilirken 2 santim ve fazlasına yapılacak olan jant genişleme işlemi son derece tehlikeli bir duruma neden olup araç kullanımın da olumsuz etkiler. 1 santimlik olan genişlemede lastik yanakları incelirken 2 santimlik olan genişletmede yanak daha da incelir. Bu işlemler daha geniş bir jant kullanımı da mümkün olabilmektedir. Fakat araç için belirtilen jant ebatlarının dışına çıkılması sürüş güvenliği açısından tavsiye edilmemektedir.

Lastik Jantının Büyütülmesi Ne Gibi Sorunlara Yol Açabilir?

Araç alım işlemleri sonrasında jant değişimine yer verilebildiği gibi jantın eskimesi durumunda da farklı bir model tercih edilerek jant değiştirilebilir. Jant değişim işlemlerinde daha büyük bir jant kullanımına yer vererek araç görseli olarak daha etkin bir görünüm elde etmek de istenebilir. Bu gibi durumlar ise bazı sıkıntıların gerçekleşmesine etki eder.

Daha büyük bir jant seçilmesi lastik yanak kalınlığının azalmasına sebep olur. Bu durumda darbelere karşı jantlar savunmasız bir hale gelerek araç sürüşünde olumsuz durumların yaşanarak güvenliği etkiler. Alınacak olan darbe akabinde jantın kırılması ya da hasar alması güvenlik açısında büyük sıkıntıya sebeptir. Jant ile beraber lastiğinde genişliğinde yapılması gereken farklılık direksiyonun da ağırlaşmasına sebep olur. Gerçekleştirilen bu işlemler araç debriyaj sisteminde sıkıntıya sebep olurken yakıt tüketiminin de artmasını sağlar. Daha büyük jantın tercih edilmesi ayrıca aracın istenen hıza belirlenen sürede ulaşması açısından da olumsuz etki eder.

Lastik jant Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Jant seçimlerinde birçok farklı kritere dikkat edilmesi gerekir. Araç motor gücünün yanı sıra jantın üretildiği malzeme seçimi de önemlidir. Araç için uygun ebatlara sahip olmayan seçim aracın kullanımında olumsuz durumların yaşanarak ideal yol tutuşuna mani olur. Sadece daha büyük değil küçük jant seçiminin de yapılmaması gerekir. Bunlar ile beraber jantın üretildiği malzeme seçimleri de jant ağırlığına etki eder. Motor gücü araç ağırlığı gibi kriterlere dikkat edilerek belirlenen ağırlık seçiminin dışına çıkılması durumunda da aracın savrulması, yakıt tüketiminde değişim yaşanması ve güvenli sürüşün gerçekleşmemesine sebep olur. Bu neden ile mutlaka araç marka ve modeliniz için belirlenen lastik ve jant özelliklerine göre beğendiğiniz model seçimi ile değişimin yapılması tavsiye edilir.

Lastik Jantı Nereden Alınır?

Araç marka ve modeliniz için fabrika çıkışında belirtilen lastik ve jant özelliklerine göre seçimlerin yapılması araç kullanım güvenliği, hızlanması, direksiyon hakimiyeti, yakıt tüketimi için önemlidir. Lastik jantının alımında belirlenen ölçülere uygun olan farklı modeller arasından seçim yaparak değişim işlemine yer verebilirsiniz.

Aracınız için uygun özelliklere sahip olan jantlar arasından beğeninize hitap eden jant modelini satın almak için ise https://www.birlasshop.com/jant-modelleri adresinden yararlanarak sipariş verebilirsiniz.

- Medyabar, Türkiye bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7399422/lastik-janti-nasil-buyultulur