Acarlar Longozu’nu besleyen dere siyaha büründü

Kaynarca ilçesinde başlayıp Karasu ilçesindeki Türkiye'nin tek parça halinde en büyük longozu olma özelliği taşıyan ve 'saklı kalmış cennet' olarak adlandırılan Acarlar Longozunu besleyen Ortaköy Deresi siyaha büründü.

ACARLAR LONGOZU'NU BESLEYEN DERENİN BU HALİNE FABRİKA ATIKLARI MI SEBEP OLDU?

Dere çevresinde yaşayan vatandaşlar ise duruma sert tepki gösterdi. Kaynarca ilçesinde bulunan bazı fabrikaların atıklarını atması neticesinde derenin pislendiğini iddia eden Ortaköy Mahalle Muhtarı Muzaffer Aydın, hayvanların kirlenmiş dereden su içtiklerini ve derede yaşayan canlıların ise öldüğünü dile getirdi. Aydın, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan longozun gelecek nesillere miras kalması için yetkililerin duruma müdahale etmesi gerektiğini aktardı.

ACARLAR LONGOZU'NU BESLEYEN BU DEREDE CANLI YAŞAMIYOR 

Derede uzun süredir balık yaşamadığını belirten Aydın, “Bu dere Büyükkaynarca ve Birlik Mahalleleri arasından gelerek direkt olarak Acarlar Longozu’na akar. Yıllardır bu derede hiçbir şekilde canlı yaşamıyor bunun sebebi ise birkaç tane fabrikanın bırakmış olduğu atıklarıdır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN; 'BU KANALA HANGİ FABRİKALAR ATIK ATIYORSA BULUNUP KAPATILACAK'

Sözlerine devam eden Ortaköy Mahalle Muhtarı Muzaffer Aydın,  bu durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da haber verildiğini söyledi. Aydın, ''Acarlar Longozu çevresinde balık ölümleri oluyor defalarca şikayet ettik. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımız, '16 birime haber verdim, bu kanala hangi fabrikalar atık atıyorsa bulunup kapatılacak' demişti. Buna rağmen hiçbir birim bu fabrikalarla ilgilenmedi. Devlet yetkililerinden bir an evvel bu atık suları bırakan fabrikalarla ilgilenilmesini istiyorum. İçilen sudan şimdi eser yok gelin haline bakın. Bu durum birçok mahalleye zarar veriyor. Bütün devlet yetkililerinden burayla ilgilenmeleri konusunda rica ediyorum” dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7539793/acarlar-longozunu-besleyen-dere-siyaha-burundu