Havuza girmeden önce mutlaka sorun!

Zülfikar Özçelik
Zülfikar Özçelik

Bunaltıcı sıcakların yaşandığı bu günlerde serinlemek ve eğlenmek isteyen vatandaşlar kendilerini sahillere veya havuzlara atıyorlar.

Uzmanların hemfikir olduğu konu deniz suyunun daha sağlıklı olduğu yönünde.

Tabi, eğer kirletilmiyorsa. Diğer taraftan su sporları ve havuz keyfi de yoğun ilgi görüyor.

Sakarya’da da deniz, göl ve havuz imkanı bulunuyor. Havuzlardaki suyun temizliği hep şüphe uyandırır. Suya bakarak ne kadar güvenli olduğunu kestirmek zor. Onun için de ilgili kurumların denetlemelerine ihtiyacımız var.

Bilim insanları özellikle havuz ve su parklarında yeteri temizlik yapılmadığında amiplerin oluşabileceğini ve bunların birkaç haftalık kuluçka döneminden sonra başta ishal olmak üzere mantar gibi deri hastalıklarını da bulaştırma riskine dikkat çekiyorlar.

Havuzlarda çok para kazanma uğruna kapasitesinin üstünde kişinin alınması, riski daha da arttırıyor. Hava sıcaklığının havuzdaki kalabalıkla birlikte su sıcaklığını da arttırdığını düşünürsek suyun 27 derecenin üstüne çıkması mikroorganizmaların su sporları yapmasına fırsat veriyor.

Sıcaklık, PH, serbest klor gibi parametreler, havuzcu tarafından 4’er saat aralıkla günde en az 3 defa analiz edilmeli.

Su dolaşımının sağlanması, önerilen kimyasalların da uygun zamanlarda suya bırakılması gerekiyor. Bu kimyasallar az kullanılırsa mikrop üretirken, çok kullanıldığında da deri ve göz hastalıklarına neden olabiliyor.

Koronavirüs sürecinde klorun virüsü önlediği yönünde bazı yayınlar da yapıldı. Bu defa bu yönüyle öne çıkmaya çalışan havuz işletmeleri klora ağırlık verince göz hastalıklarını tetikledi.

Eğer Sağlık Bakanlığı’nın umuma açık havuzlarla ilgili yönetmeliklerine dikkatle uyulursa havuz suyunun tehlikelerinden de korunmuş olacağız.

Tabi sorun sadece havuzcuların tedbiriyle bitmiyor. Bir de hijyene dikkat etmeyen, insanlara saygısı olmayan görgüsüz bazı kişiler duş almadan havuza girebiliyor, havuza tükürüp burnunu çekebiliyor. Dahası var mıdır onu bilemem, ancak işletmelere girişte mutlaka uyarılar yapılmalı, genel temizlik kurallarına uymayanlar çıkartılmalı diye düşünüyorum.

Peki Sakarya’daki durum ne?

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü havuz sularını denetliyor. Açıkçası ticari kaygı taşımayan ve halk sağlığını korumakla yükümlü bu kurumun denetimlerini çok önemli buluyorum.

2021 yılında il genelinde kayıtlı bulunan 129 havuzu denetlediler. Ancak 4 havuzda yapılan su analizlerinde niteliklere uygun olmayan 4 işletmenin faaliyeti geçici olarak durduruldu.

Daha sonra yapılan denetimlerde ise uygun olduğu kararı verilerek yeniden açıldı.

Tabi burada, şeffaflık ilkesi gereği uygun olmayan işletmelerin ilan edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Tıpkı uygunsuz gıda satışı yapan işletmelerin ifşa edildiği gibi.

Her ne kadar bu denetimler ayda bir habersiz yapılıyor olsa da havuz işletmesi sahipleri bir denetimcinin ne zaman geleceğini ve genelde de kimin geleceğini tahmin edebiliyorlar. Belki denetleyicilerin de idare tarafından rast gele bir işletmeye atanmasında ve belirli periyotta olmadan bazen ayda bir bazen iki şeklinde denetlemesinde fayda olacaktır.

Vatandaşların havuz işletmelerine gittiğinde işletmenin temiz havuz sertifikasının olup olmadığını mutlaka sormaları gerekiyor. Eğlenelim, serinleyelim derken üzülmeyelim.

- Medyabar, Zülfikar Özçelik tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/7585678/zulfikar-ozcelik/havuza-girmeden-once-mutlaka-sorun