Yıllar yılı kovaladı ve Sakarya'nın en büyük camisinin açılış tarihi belli oldu!

MEDYABAR.COM

Sakarya’nın en büyük ve en güzel külliyesi olarak tasarlanan inşaatı 9 yıldır devam eden Şeyh Edebali Camii'nin inşaatının ne zaman biteceği açıklandı.

Şeyh Edebali Camii'nin Derneği sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada caminin inşaatını 9 yıllık seyri anlatıldı.


ŞEYH EDEBALİ CAMİ 2022 YILININ RAMAZAN AYINDA AÇILACAK

Dini, Hayri ve Sosyal Tesisler Yaptırma ve Yaşatma Derneği, 9 yıldır inşaatı devam eden caminin 2022 yılının Ramazan ayında caminin eksik işlerinin bitirilerek ibadete açmayı hedeflediklerini söyledi.

İNŞAATIN HIZLANDIRILMASI İÇİN CAMİNİN ALTI OTOPARKA ÇEVRİLMİŞTİ

Caminin İnşaatının hızlandırılması için yeteri kadar para bulamayan dernek, Nisan ayında inşaat caminin altını otoparka çevirmiş her araç için 5 lira alacağını duyurmuştu. Bazı vatandaşlar bu uygulamaya tepki göstermiş bazı vatandaşlar ise alanda otopark sıkıntısının olduğunu ve bu uygulamanın kendileri için çok iyi olduğu konusunda görüş belirtmişti.

Dernekten yapılan açıklama şu şekilde;

''Cami ve sosyal tesis olarak kullanılacak yapının proje, hafriyat, temel çalışmaları yapılmış ve temeli 16 Aralık 2012 tarihinde atılmıştır.
02.04.2015 tarihinde kaba inşaatı ihale edilmiş ve kaba inşaata başlanmıştır. Hava şartları ve inşaatın seyrine göre kaba inşaatı, ihaleyi alan firma tarafından bitirilerek teslim edilmiştir.


Kaba inşaatın bitiminden sonra yapılan ve devam eden ince işler;
Kubbe kaplamaları, kubbe altından sıvanması ve boyanması, Minarelerin külahlarının yapımı ve alemlerin takılması sıvanması ve boyanması 1 bodrumda şadırvan (üç adet)-lavabo-tuvaletlerin yapılması, 1.bodrumun komple (5.500.m2) şap yapılması ve 1.000.m2’lik geçici ibadet etme yeri mescidinin yapılması, Cami açık avlu - mahfil kat - mahfil kat açık alanların izolasyon yapılarak şap yapılması, 3.bodrumun otopark olarak kullanıma hazırlanması, yan kubbelerin kaplanması, elektrik-ses-kamera kablolarının çekilmesi, Cami alanın kaba ve ince sıvaların yapılması, Mermer Minber-Mermer Mihrap-Mermer Kürsünün yapılması, Cami içi traverten mermer kaplamalarının yapılması, Cami ana alanın doğrama ve camlarının takılması, Mihrabın ön tarafında bulunan 250.m2 açık alanın Mescidi Aksa maket çalışması yapılması, 1.bodrumda bölge kütüphanesi - gençlik merkezi -04-06 yaş grubu Kuran Kursu sınıflar- Bayanlara yönelik eğitim ve etüt yerlerinin tespit edilerek duvarlar ile ayrılması ve sıva durumuna getirilmesinin yapılması gibi işler tamamlanmıştır.

Cami giriş kapıların (2 ana kapı, 4 yan kapı,12 minare giriş kapıları ) mermer söve çalışmaları ve dış traverten kaplamaları ile mahfil kat cam giydirme cephe sistemlerinin çalışması ise devam etmektedir. Cami iç alanın yerden ısıtma sisteminin yapılması mermer kapı sövelerin bitiminde yapılacaktır.
2022 Ramazan ayında Camii katının eksik işlerinin bitirilerek ibadete açmayı hedefliyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7595238/yillar-yili-kovaladi-ve-sakaryanin-en-buyuk-camisinin-acilis-tarihi-belli-oldu