Çinli Chery’den Ethem Sancak’a uzanan bir umudun hikayesi!

Editör'ün Yorumu
Editör'ün Yorumu

Fazla uzatmadan başlayalım..

07 Ocak 2009
Çinli otomotiv grubu Chery Karasu'da
Türkiye'de otomobil üretmek için yer arayışlarını sürdüren Çinli Otomotiv Grubu Chery'nin Batı Avrupa ve Ukrayna Genel Müdür Yardımcısı James Guo ve Batı Avrupa Satış Müdürü Michael Zhou, Sakarya'nın Karasu ilçesinde belirlenen 2 bin 185 dönümlük arazide incelemelerde bulundu. (Anadolu Ajansı)

02 Temmuz 2009
Türkiye'de otomobil üretmek için yer arayışlarını sürdüren Çinli Otomotiv Grubu Chery, Karasu ilçesinde fabrika kurmayı düşündükleri bin 700 dönümlük arazi için girişimde bulundu. Arazi tahsisinin yapılması durumunda fabrikanın temelini bu yıl içinde atılacağı belirtildi. (Medyabar)

1 Mayıs 2010
Çin otomobil pazarı gerçekten inanılmaz bir ivmeyle büyüyor Pekin Otomobil Fuarı’nda düzenlenen basın toplantısında Mermerler Otomotiv Genel Müdürü Murat Mermer, Chery ileTürkiye’de otomobil fabrikası kurma planlarının gerçekleşme ihtimalini “yüzde bir milyon bu iş oluyor” yorumuyla dile getirdi. (Otomobil gazetesi)

7 Ekim 2010
Çinli otomotiv firması Chery'nin Türkiye'deki üretimi Karasu'da kurulacak fabrikada yapılacak. Yatırımla 3 bin kişiye istihdam sağlanacak. (NTV)

8 Mayıs 2012
Çinli Cherry Türkiye'yi seçti!/Çinli otomotiv grubu Chery'nin Türkiye distribütörü Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Mermer, Türkiye'ye yapılması planlanan 3 kademeli olarak 5 yıl içinde 500 milyon doları yatırımla ilgili, Balıkesir'de bazı incelemeler ve görüşmelerde bulundu. (Habertürk)

(Çinliler fabrikayı Karasu’mu ,Balıkesir mi yoksa İzmir’e mi kuralım diye düşünürken, Sakaryalılar özellikle de Karasulular için 7 yıl sürecek 2nci otomobil heyecanının temelleri atılıyordu)

19 Ocak 2014
Karasu’da 2 bin 200 dönüm alanın Otomotiv Sanayi İhtisas bölgesi ilan edilmesi için bakanlık proje hazırladı (medyabar)

23 Kasım 2015
Çinli oto tutmadı uçak işine girdi Çinli Chery ile istediği satış rakamlarına ulaşamayan Mermerler Grubu, bu kez yüksekten uçacak. Duayen otomotivci Yüksel Mermer, ilk Çinli yolcu uçağı COMAC’ın temsilciliğini aldı. (Gazetevatan)

Çinliler kesin gitmişti!

Meğer Çinliler kendi markalarınının Türkiye'de tanıtımını yapmak satışı artırmak için böyle bir halkla ilişkiler çalışması yapmışlar!

Ama olsun!

Çinlilerden büyük BMC vardı o gelecekti!

BMC Karasu’da otomotiv tesisi kuraca hatta İzmir’deki fabrika bile Karasu’ya taşınacaktı..

BMC’nin gelecek olması verdiği heyecan, bize Çinlilerin yaptıklarını unuttururken şehirde BMC heyecanı başlıyordu.

19 Aralık 2018
Arifiye’de bulunan Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili karar resmi gazetede yayınlandı..

19 Şubat 2019
Bakanlar Kurulu Otomotiv İhtisas Sanayi Bölgesi tanımını ‘münferit yatırım alanı’ olarak değiştirip araziyi savunma sanayi araçları ve yerli otomobil üretecek olan BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye devrini kararlaştırdı. bölgede bulunan özel mülkiyete ait 746 bin metrekare arazi şirkete verildi.

13 Ocak 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’la birlikte Karasu’ya gelerek BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması” kapsamında BMC’nin temelini attı Erdoğan Tank Palet Fabrikasının işletme hakkının belli şartlar, süreler ve kısıtlamalar dâhilinde BMC’ye devredildiğini açıkladı.

16 Haziran 2021
BMC'nin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding
Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için Ethem Sancak’la yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Buna göre Sancak’la birlikte Öztürk Ailesi’nin de hisselerini alan çevik devi Tosyalı Holding BMC’nin yeni çoğunluk hissesi sahibi oldu.

20 Ağustos 2021
BMC Karasu'daki inşaatı durdurma kararı aldı.
BMC'nin hisselerinin Ethem Sancak ve Talip Öztürk tarafından Tosyalı Holding'e devrinin ardından Holding yönetiminin talimatıyla BMC'nin en büyük yatırımı olan Karasu'daki fabrika inşaatı durduruldu. Bir bölümü tamamlanan ve makinelerin yerleştirilmeye başlandığı fabrika inşaatının durdurulması dikkat çekti.

Yıllar önce Çinlilerle başlayan Karasu'nun otomotiv üstü olması için başlayan umut, Sakarya ekonomisine can verecek iki otomobil fabrikasının başlamasıyla bitmesinin  hikayesi böyle...

Hikaye dediğime bakmayın sakın!

Bunlardan roman  olur..

Hatta bu romanın adı bile hazır bende!

Bu yukarıda tarih tarih anlattıklarım Sakaryalıların ağızlarına önce bir parmak bal çalıp , arkalarını dönüp gitmenin gerçek hikayesi.


- Medyabar, Editör'ün Yorumu tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/7640747/editorun-yorumu/cinli-cheryden-ethem-sancaka-uzanan-bir-umudun-hikayesi