Mefkûre Okulları fen lisesi öğrencileri Teknofest'te

2021 yılında ilk kez düzenlenecek olan Liseler Arası “Efficiency Chalenge Elektrikli Araç Yarışları” isimli yarışma Sakarya’daki özel okullarından yalnızca MEFKÛRE FEN LİSESİ öğrencileri katılım gösterdi.

Mefkûre Fen Lisesi ve Satso Motorlu Araçlar MTA Lisesi öğrencilerinin birlikte ortak olarak katıldıkları proje, birinci ve ikinci eleme aşamalarında başarılı olarak  Eylül ayında düzenlenecek olan yarışlara katılmaya hak kazandı.

İlimizi ve okullarını temsil edecek olan Mefkûre Fen Lisesi öğrencileri Ali Kemal Ersoy, Rıdvan Temel, Kerem Arda Çelik ve Satso Motorlu Araçlar MTA Lisesi Öğrencileri Hamza Arda Ünlü, Muhammed Cebeci, Hasan Emre Sarıbuğa, Murat Aydın, Eren Yıldız, Tuna Doğanay yarışmaya ELLİDÖRT takım adı ile katılacaklar.

Proje danışmanı Satso Motorlu Araçlar MTA Lisesi meslek dersi öğretmeni Sezer Kurgun öğrencilerini gayretli çalışmalarından dolayı ve elemelerdeki başarılarından dolayı tebrik ederek, yarışlarda sonuç ne olursa olsun ülkemizde ilk kez düzenlenen böylesi önemli teknoloji yarışlarına ilgi göstermeleri çok önemliydi dedi.

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları düzenlenecektir.

Yarışma, ülkemiz veya KKTC’deki lise ve dengi okul öğrencilerinde alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilere teknik, mesleki ve takım çalışması deneyimi kazandırmak ve Elektrikli Araçların ülkemizde gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlar. 

Yarış Amacı Ve Kapsamı

 TÜBİTAK tarafından 2021 yılında ilk kez düzenlenecek olan Liseler Arası Efficiency  Chalenge Elektrikli Araç Yarışları, Türkiye ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nin, Bilim Merkezleri’nin lise seviyesindeki öğrencileri arasında alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmak ve Elektrikli Araçların ülkemizde gelişimi için teknik destek ve insan kaynağı yetiştirmeyi amaçlar.

 Geleceğin teknolojileri olan batarya beslemeli araçlar konusunda ülkemizde ve dünyada yoğun Ar-Ge çalışmaları yürütülmekte ve Elektrikli Araçların günlük yaşamımızdaki kullanımının daha da yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Gelecekte kullanımını yaygınlaştırmak için üzerinde çalışılan bir diğer alternatif ve temiz enerji Hidrojen’dir. Hidrojen enerjili araçlar, gücünü araç üzerindeki depolanmış hidrojeni enerjiye çeviren yakıt pili sisteminden alır.

 EC yarışı, yerlilik şartı ve enerji verimliliği esasına göre düzenlenir. Bu yarış, EC Elektrikli Araç Yarışlarında lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik açılan ilk yarıştır.

 Yarışlar, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı Etkinlik Müdürlüğü tarafından TEKNOFEST kapsamında düzenlenir. Teknik kuralların uygulaması ve denetimi, Danışma ve Değerlendirme Kurulu (DDK), sportif süreç ise Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından yürütülür.

 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7660981/mefkure-okullari-fen-lisesi-ogrencileri-teknofestte