SAÜ ve SUBÜ'de yüz yüze eğitim nasıl olacak?

MEDYABAR.COM/

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacağını açıklamıştı.

Türkiye'deki üniversite öğrencileri okullarının yüz yüze eğitiminde uygulayacağı sistemi merak etmeye başladı. Bir çok öğrenci okulların yüz yüze eğitimdeki sistemini açıklamaları gerektiğini belirterek ona göre kalacakları yurt ve apartları ayarlayacaklarını söyleyerek  serzenişte bulunmuştu.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ VE SUBÜ'DE YÜZ YÜZE EĞİTİM OLACAK MI?

Sakarya Üniversitesi ve SUBÜ'den yapılan açıklamada yüz yüze eğitim sistemine 2021-2022 eğitim döneminde geçeceklerini açıklamıştı. Ama yüz yüze eğitim sisteminin detayları paylaşılmamıştı. Bu bilgi eksikliği öğrenciler tarafından en çok merak edilen konuların başında geliyordu. İşte yüz yüze eğitimin detayları...

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ VE SUBÜ'DE YÜZ YÜZE EĞİTİM NASIL OLACAK?

Medyabar'ın edindiği bilgilere göre özellikle uygulamalı eğitimlerde gerekli tüm tedbirler alınarak yüz yüze yapılmasının sağlanması hedefleniyor. Uygulamalı eğitimler konusunda taviz vermeyen Sakarya Üniversitesi VE SUBÜ teorik derslerde ise yeni formüller arıyor.

Her iki üniversite bazı bölümlerin ve bazı derslerde sınıfları ikiye bölmeyi düşünüyor. Böylelikle sınıflarda kalabalığın önüne geçilerek pandemi şartlarının sağlanması düşünülüyor. Fakat mekan sıkışıklığı ve öğretim üyelerinin azlığı ise SAÜ Rektörü  Fatih Savaşan ve SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık'ı kara kara düşündürüyor. SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık'ın 3 Eylül Cuma günü Batı Üniversitesi Birliği toplantısına katılarak orada alınacak kararların SUBÜ'de önemli etki olacağı öğrenildi.

ONLİNE DERSLER DEVAM EDECEK!

Her iki üniversitede de eğer mekan sıkışıklılığı yaşanırsa öğretim üyesi girdiği sınıftaki dersi online olarak yayınlayacak. Böylelikle sınıftaki bir kısım öğrenci derslerini uzaktan alacak. Bu konu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ'NDE DERSLERE KATILMAK ZORUNLU MU OLACAK?


Sakarya Üniversitesi'nde derslere katılım zorunluluğu konusunda üniversite yönetiminde tartışmalar devam ediyor. Derslerin zorunlu olması durumunda şehre gelecek on binlerce öğrencinin Sakarya'da bırakacağı etki masaya yatırıldı.  Medyabar'ın edindiği bilgilere göre SAÜ'deki derslerde zorunlu katılımın büyük ölçüde esnetileceği öğrenildi.  

SUBÜ'DE DERSLERE KATILMAK ZORUNLU OLACAK MI?

SUBÜ'de  ise derslere katılmanın zorunlu olacağı öğrenilirken sadece bazı bölüm ve derslerde pandemi nedeniyle esneklik uygulanabileceği öğrenildi. 

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN AŞILAMA ORANI NEDİR?

Sakarya Üniversitesi öğrenciler arasında yaptığı ankete göre öğrencilerin yüzde 70'e varan aşılama oranına sahip olduğu öğrenildi. Yüksek aşılama oranına sahip olan Sakarya Üniversitesi yönetimi bu aşılama oranı ile rahat bir nefes aldı.

SAKARYA'DAKİ KYK YURTLARI AÇILACAK MI?

Sakarya'da bulunan 13 bin 500 kapasiteli KYK yurtlarının tam kapasite ile hazır olduğu öğrenildi. Ayrıca   Kocaali Denizcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin Kocaali'de KYK yurdu olmaması ile sıkıntı yaşanacağını belirtmişlerdi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre Kocaali'deki öğrencilerin Karasu'daki KYK yurtlarında kalabilecekleri öğrenildi.

- Medyabar, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7684975/sau-ve-subude-yuz-yuze-egitim-nasil-olacak