Esnafı okul heyecanı sardı!

TV264.COM:- 6 Eylül'de okulların açılacak olması dolayısı ile veliler okul hazırlıklarına başladı. Okul kıyafeti satan dükkânlar veliler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. İşletmeciler ise okulların açılmasının sevincini yaşadığını belirterek pandemi sebebiyle her kesimin etkilendiğini bu sebepten ötürü de okul kıyafetlerinde zam oranlarını düşük tutarak müşteriye en uygun fiyattan kıyafet vermeye çalıştıklarını söylediler.

Geçtiğimiz yıla göre bu sene yoğunluğun çok fazla olmadığını aktaran Seyyar Giyim Eşyası Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe "Bu sene yoğunluk yavaş yavaş başlıyor. Geçen seneki yoğunluk bu sene yok. Yüz yüze eğitimin 6 Eylül'de açılmasıyla beraber velilerin kafasında soru işaretleri var. Veliler daha kararlarını verebilmiş değiller. Önce bir okula gidelim, pandemiden dolayı durum nasıldır diye düşünüyorlar ve okula gittikten sonra karar veriyorlar. Onun dışında velilerimizin diğer kısmı da sıkışıklığa kalmamak için alıyor. Fiyatlarımız geçen seneye göre 10 lira kadar zamlandı. Bunda yapacak bir şeyimiz yok. Geçen sene 38 liraya aldığımız bu sene 65 lira civarında alıyoruz. Müşterilerimize rakamları söylerken de çok cüzi rakamlar vermeye çalışıyoruz. Fiyatları çok yüksek söylememeye çalışıyoruz. Müşteriye fiyat yine de çok geliyor. Orta bir fiyat vermeye çalışıyoruz. Aslında fiyatlar çok daha fazla yüksek. Burada ürünlerimizi satarken müşteriyle karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Sonuçta müşteri ürünü para verip alacak ve kullanacak. Çok pahalı geliyor. Ama yapacak bir şey yok. Fiyatlar çok yükseldi. Bu sadece bizim okul kıyafetlerinde değil genel olarak fiyatlarda bir yükselme mevcut. Getirilen zamların tamamını uygulamıyoruz." dedi.

Öte yandan işlerinin yolunda olduğunu ve fiyatlarını müşterilerine ucuz verdiğini belirten Esnaf Odası Başkanı Yekta Tepe, pandemi sebebiyle sıkıntılı dönem yaşadıklarını bu yüzden de fiyatlarında zam yapmadıklarını aktardı.

Bir başka esnaflarımızdan Fatih Mercan, "Şuanda genel olarak insanların okul kıyafetlerine bakış açısı iyi. Pandemi döneminde alınan kıyafetler şuanda birçok çocuğumuzun üzerine tam olmadığı için müşterilerimiz ilk olarak kısa kollu ve pantolon olmak üzere başlangıç kıyafetlerini alıyorlar. Enflasyon, ham madde dolar derken, okul kıyafetlerinde de fiyat arttı fiyatların enflasyon düzeyinde. Hammaddeden kaynaklı genel bir sıkıntı vardı. Bunun sonucunda da fiyatlar biraz yükseldi. Ama biz okul kıyafeti üreticileri olarak geçen sene zaten pandemiden dolayı sıkıntılı bir dönem yaşadık o yüzden de bu sene fiyatlarımıza büyük bir zam yapmadık. Vatandaşları düşünerek fiyatları daha ekonomik boyutlara çekmeye çalışıyoruz. Kıyafet almak için gelen müşterilerin yoğunluk oluşturmaması için erkenden alması hem bizim hem kendi sağlıkları açısından daha iyi olacaktır. Onun için gelip bir an önce kıyafetlerini almalarını bekliyoruz. Okulların açıldığı dönemde çok büyük bir yoğunluk oluyor. Hem kendileri hem de bizim için bu sıkıntılı bir dönem yaşatabilir.” İfadelerini kullandı.

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7693593/esnafi-okul-heyecani-sardi