Sağlıkta 54 gitti 141 geldi... Doktor sıkıntısı azalacak mı?

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Sakarya'da da artan Koronavirüs vakalarının Eylül ayından itibaren tavan yapacağı konuşuluyor...

Sakarya'da 1 Temmuz'dan itibaren istifa ve yer değişikliği isteklerine izin verilmesinin ardından bir çoğu pratisyen hekim yaklaşık 54 hekim ya tayin istedi yada istifa etti. 

Doktorların büyük çoğunluğu uzman olabilmek adına açılan sınavlara hazırlık yapmak amacıyla istifa ederken bir kısmı da devlet hastanelerinden ayrılarak özel hastanelere geçmek için istifa etti. Bazı doktorlarda il değişikliği yaptı.

Bu gelişmelerin ardından sağlıkta doktor sıkıntısının yaşanacağı söylentileri ortaya atılırken Sağlık Bakanlığı'nca yapılan "100'üncü Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası" ile Sakarya'ya 130 yeni pratisyen ve 11 uzman doktor ataması sağlığa adeta ilaç gibi geldi. 

Edinilen bilgilere göre yeni atanan doktorların giden veya istifa edenlerin yerini rahatlıkla doldurabilecek ve bazı ilçelerde yaşanan doktor sıkıntılarında da rahatlamaya da neden olacak

SAKARYA'YA ATANACAK DOKTORLAR VE İLÇE İLÇE AYRINTILARI İSE ŞÖYLE;

Öte yandan alınan bilgilere göre atanan 141 doktorun "mazeret dahil" olarak atandığı ve bir bölümünün (askerlik hizmeti, eş durumu) geçerli mazeretler nedeniyle Sakarya'da göreve daha sonra yada hiç başlamayacağı bu oranın yüzde 10-15 düzeyinde her atama döneminde ortaya çıktığı öğrenildi. 

- Medyabar, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7697373/saglikta-54-gitti-141-geldi-doktor-sikintisi-azalacak-mi