İşletmeciler umduğunu bulamadı!

TV264.COM:- Üniversitelerin kapanmasıyla beraber hayalet caddelere dönen biride Serdivan kafeler sokağı olmuştu. Öğrencilerin gelmesiyle beraber canlanan Serdivan’da kafe ve restoran işletmecileri umduğunu bulamadı. TV264 mikrofonlarına konuşan işletmeci Turan Karataş toparlamaları için yeterli bir yoğunluğun olmadığını vurgulayarak; “Hareketlilik var ama boş bir kalabalık. Ortam olarak oturma olarak değil. Akşam bir yoğunluğumuz olmaya başladı. Süreç çok güzel giderse tabi ki kendimizi toparlayabiliriz ama insanlar pandemide biraz tedbirli davranıyor. İlerleyen günlerde ne olur hepimiz bekleyip göreceğiz.” dedi.

“SEBEBİ ÖĞRENCİLERİN YÜKSEK KİRA VEERMESİ”

Öğrencilerin yüksek kiralar vermesi nedeniyle eğlencelerine nakit ayıramadığını vurgulayan işletmeci Enes Arif Keser ise, “Ufak ufak hareketlenme oldu. Beklediğimizin bir tık altındaydı. Sebebi muhtemelen gelen öğrencilerin yüksek kira veriyor olması, maliyetlerin artması olabilir. Ama beklediğimiz yoğunluğu yaşamadık. Öğrencilerin ana harcamaları dışında eğlence sektörüne ayıracakları para arttığı zaman bir artış bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“KAPANMALARIN ZARARI ANCA 5 YILDA ÇIKAR”

Kapanma döneminin açtığı yaraları ancak uzun yıllar sonra kapatabileceklerini vurgulayan işletmeci Abdullah Doğan, “Bir yoğunluk oluştu. Esnafımız da problem yaşıyordu. Üniversite öğrencilerinin gelmesi ciddi anlamda işletmelere katkı sağladı. Eğer tam kapanma yeniden gündeme gelmezse ciddi anlamda bir artış bekliyoruz. Uzun süreli bir zamana ihtiyacımız var.” diyerek, esnafın kapanma zamanında uğradığı zararı en erken 5 yılda kapatabileceğini vurguladı.

İŞTE ESNAFIN YORUMU...

- Medyabar, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7851273/isletmeciler-umdugunu-bulamadi