Gözler EPDK toplantısında: Elektriğe zam bekleniyor

Son olarak temmuz ayında elektriğe yüzde 15 zam yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK), sektörün talepleri doğrultusunda yeni bir zam yapması bekleniyor.

T24'ten Eray Görgülü'nün aktardığına göre, Elektrik dağıtım şirketleri, bankalara döviz üzerinden olan borçların birikmesi, kuraklık nedeniyle maliyetlerin iki katına çıkması ve piyasa takas fiyatı (PTF) ile Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek, geçtiğimiz ay EPDK’dan yeni zam talebinde bulunmuştu.

EPDK talepleri haklı buldu
Bu kapsamda EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz başkanlığında toplanacak olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun en önemli gündem maddesi, elektrik dağıtım şirketlerinin zam talebi olacak. Toplantıda elektrik tarife dairesinden de bir temsilci hazır bulunacak. EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre, şirketlerin zam taleplerine ilişkin gerekçeler haklı bulunurken, elektrik tarife fiyatlarında belirli bir oranda artışa gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

En az yüzde 15 zam talep ediliyor
Şirketlerin aynı zamanda 2022 yılı Ocak ayı içinde şimdiden yeni bir zammı daha gündemine aldığı, EPDK’nın bugün gerçekleşecek toplantıda bu durumu da göz önünde bulundurarak zammın oranına karar vereceği ifade edildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin en az yüzde 15 oranında zam talep ettiği, EPDK’nın elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 9 ile 10 arasında bir zam öngördüğü öğrenildi. Her üç ayda bir geçerli olacak şekilde elektrik fiyat tarifelerini güncelleyen EPDK, son olarak 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 15 oranında zam yapmıştı.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7856824/gozler-epdk-toplantisinda-elektrige-zam-bekleniyor