Toyota Hastanesi'nin son durumu, Gazeteci Turhan sormuştu, müteahhit firma meclisten cevap verdi

"Sahi ne oldu Toyota Hastanesi?" başlıklı köşe yazısıyla hastanenin son durumunu soran Medyabar.com yayın koordinatörü Hakan Turhan'a inşaatın yapın işini alan yüklenici firmadan cevap geldi.

Firma temsilcisi Berat Kara " Şubat 2020 yılında sözleşmesi yapılmış ve teslim tarihi ise 25 Aralık 2021’dir. İnşallah yılsonunda orayı da teslim edeceğiz. İlerleme yüzdesi de yüzde 74’tür" dedi...

İnşaat sektöründe maliyetlerin iki katına çıktığını ifade eden Meclis Üyesi Ada Grup İnşaat yöneticisi, İbrahim Berat Kara, “2020 yılı ocak ayından beri inşaat maliyetleri iki-üç katına çıktı. Demir Ocak 202'de 2 bin 850 lira iken 6 bin 950 TL, çeliğin tonu 6 lira iken bugün 17 TL. Bu fiyatlar maliyetlerin ne kadar arttığını açıkça gösteriyor. Kamu ihale kurumuna göre müteahhitlik karı azami yüzde 25’tir. Maliyetlerin yüzde 150 artmasına rağmen fiyat farkı verilmedi ve hala da gündemde yok. Bir kuruş fiyat farkı almadan göz göre göre zarar ettiği halde işlerine devam eden müteahhitler en azından saygıyı hak ediyor diye düşünüyorum. Toyota Hastanesi ile ilgili yazılar yazılıyor. Yapımı şirketimiz bünyesinde olan bu hastane şubat 2020 yılında sözleşmesi yapılmış ve teslim tarihi ise 25 Aralık 2021’dir. İnşallah yılsonunda orayı da teslim edeceğiz. İlerleme yüzdesi de yüzde 74’tür" dedi.

www.medyabar.com köşe yazarı Hakan Turhan'ın köşesine atıfta bulunan Kara; "Değerli köşe yazarımız "Sahi ne oldu Toyota Hastanesi?” demiş bende buradan soruyorum "Sahi ne olacak müteahhitlerin hakkı?" demek istiyorum" dedi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7857720/toyota-hastanesinin-son-durumu-gazeteci-turhan-sormustu-muteahhit-firma-meclisten-cevap-verdi