İlçe merkezinin ortasındaki deve ve midilli atı merak uyandırdı!

Pamukova İlçe Merkezi Ankara Caddesinde öğle saatlerinde üçgen parkın demirlerine bağlanan deve ve Shetland midillisi at merak uyandırdı.

Deve ve Shetland midillisi atı parkın demirlerine bağlı gören bazı vatandaşlar cep telefonlarına sarılıp fotoğraflarını çekerken, caddeden geçen sürücüler ise araçlarını durdurup, deve ve midilliyi ilgiyle izlediler.

Parkın demirlerine bağlanan deve ve Shetland Middilisi atın neden orada oladuğu daha sonra anlaşıldı. Bursa da getirildiği anlaşılan deve ve Shetland Midillisi atın sahibi (Deveci) Muharrem Kösem Pamukova’ya roman düğününde gelini gezdirmek için geldiklerini ifade etti.

Deveci Muharrem Kösem Romanların düğünlerinde gelinleri bindirmek için deveyi tercih ettiğini ifade ederek "Romanlar Hindistan’dan atalarından gelen gelenekle düğün yaparken, gelinini, damadını, sünnet çocuğunu deveyle gezdirir. Deveye bugün Pamukova da gelin binecek. Küçük Shetland Midillisi ata ise gelinini, damadın yakınlarından ufak çocuk binecek. Bursa’nın Alaattinbey köyünden Türkiye’nin her yerindeki düğünlere gidiyoruz. Devemizi ve Shetkan Midillisi atımızı gideceğimiz yerlere kamyonla götürüyoruz. Pamukova da bugün gelin düğününde üç saat kalıp gelini gezdirdikten sonra Bursa’ya döneceğiz" dedi.

Deve ve Midilli atı bağladığı yerden alan Deveci Muharren Köse daha sonra roman düğünün yapılacağı Cumhuriyet Mahallesinin yolunu tuttu.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7864725/ilce-merkezinin-ortasindaki-deve-ve-midilli-ati-merak-uyandirdi