19 galibiyet 19 beraberlik bizi şampiyon yapar mı?

Erhan Kaytanbay
Erhan Kaytanbay

Görüş ve önerileriniz için: https://twitter.com/Kaytanerhan

Uzun süredir köşe yazmıyordum. Aslında yazmayı da düşünmüyordum. Ancak Vanspor maçı sonrasında o kadar zıt düşündüğüm şeyler vardı ki dayanamadım.

Sakaryaspor yine deplasman kabusuna uyanmış görünüyor. 3 maç 3 beraberlik. Deplasman ya da iç saha fark etmeksizin pozisyonlara giriyoruz bu iyi. Ama daha da düşünülmesi gereken durum pozisyonları gole çevirme vasatlığımız....

Sakaryaspor bu kadar pozisyon buluyorsa en azından %50 başarıyla gole çevirmemiz lazım. Tahir'in sezon başından itibaren süre gelen formsuzluğu, Ali Özgün'ün golcülük becerisini unutması bizlere deplasmanda kritik 6 puan kaybına neden oldu.(Bayburt 2, Çorum 2, Van 2)

Ali Özgün'ün Vanspor maçındaki şutunda içerde-dışarda tartışmaları var.. Ben o pozisyonda herhangi bir forvetin topu dolu olan tek yere değil, boş kaledeki herhangi bir yere vurmasını beklediğimden pozisyonu hakem hatası olarak değil futbolcu beceriksizliği olarak rafa kaldırıyorum.

Vanspor maçı Sakaryaspor için sezonun geri kalan deplasmanlarında olduğu gibi sürekli olarak topa sahip olduğu, pozisyonlar bulduğu, Furkan Köse'nin yere yatmak zorunda olmadığı bir karşılaşma oldu.

Kanatlarımız oyunu bir şekilde ileriye taşıyor. Ramazan Toprak hasret kaldığımız bir kanat. Umut Sönmez bu maçta beni hayal kırıklığına uğratmış olsa da çok şeyler beklediğim bir oyuncu. İrfan-Serkan'ı ayırmak yerine yan yana oynatmaya karar verince seyir zevki yüksek bir Sakaryaspor gördük. 

Rakibin 60-70'den sonra bulduğu bir kaç atağın asıl sebebi ise Oğuz Kocabal'ın oyundan çıkması oldu. Oğuz'un çok yorulması ve oyundan çıkması sonrasında Vanspor orta sahayı daha rahat geçmeyi başardı. 10 futbolcumuz bir şekilde forvetimizi pozisyona sokuyor ama o topu kaleden geçiremiyoruz...

Ercüment Coşkundere’nin şapkasını önüne koyup bir şekilde düşünmesi lazım. Gol yollarındaki bu soruna 5 hafta geride kalırken neden çözüm bulunmuyor?

Hazırlık maçlarında takım bu sinyalleri vermemiş miydi?

Sezon başı yapamadığımız 3.forvet transferinin cezasını kritik puan kayıplarıyla ödüyoruz. Bodrumspor'u evimizde yendik ama Van deplasmanında bıraktığımız iki puanla yine bir seri başlayamadan bitti...

Takımın mücadeleci bir takım olduğu konusunda herkes hem fikir ama forvetlerin uzun süreli formsuzluğu bizi ligde sıkıntıya sokmaya başladı. İç sahada galibiyeti bir şekilde alıyoruz ama deplasmanda kapanan takımlara karşı beceriksizliğimiz de eklenince elimiz boş dönüyoruz…

19 iç saha galibiyeti 19 deplasman beraberliğiyle kazanılacak 76 puan bizi şampiyon yapar mı? Sanmam..

Bir şekilde çözüm bulmamız gereken noktadayız artık…

*********************************************

Ayrıca bir parantezde Vanspor teknik direktörü Saffet İşler'e açmak isterim. Hocamız maç sonu 'Sakaryaspor bizim için önemli takım değil' açıklaması yapmış ardından yapmış olduğu '60.dakikadan sonra rakibi ezdik' açıklamasının tek bir izahı olabilir. Saffet hoca 59'ncu dakikadan sonra işi sebebiyle stadyumdan ayrıldı.

60'dan sonra Vanspor'un atak yapmaya çalışma çabaları başladı. Bunu izleyen kimse inkar edemez. Ancak futbolu anlayan herhangi biri bunun Sakaryaspor'un takım halinde galibiyet için yüklendiği için geride boşluk bırakmaya başlamasına bağlayabilir.

Yoksa ikinci yarı itibariyle yerden kalkmayan, oyunu yavaşlatmaya çalışan Vanspor kalecisi ve bu duruma tepki gösteren Vanspor taraftarı da mı hocayla aynı fikirde bunu sormak lazım?

Görüş ve önerileriniz için: https://twitter.com/Kaytanerhan

- Medyabar, Erhan Kaytanbay tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/7869848/erhan-kaytanbay/19-galibiyet-19-beraberlik-bizi-sampiyon-yapar-mi