Adapazarı Gar binası halka mı hizmet edecek yoksa birilerine RANT kapısı mı olacak ? 

Hakan Turhan
Hakan Turhan

Her 30 senede bir deprem yaşayıp tarihi silinen, yeniden yapılanan bir şehir Sakarya.

Öyle ki tarihten günümüze yetişebilen çok az sayıda ender binamız, yapımız, eserimiz mevcut.

Şu anki durumu içler acısı olsa da Adapazarı Tren Garı'da 1890'dan buyana 131 yıldır aynı yerinde Adapazarı- İstanbul arasında köprü vazifesi gören Ada Treni'nin kalkış noktası olmuş.

Dünyanın, Sakarya Garı ile yaşıt tren istasyonları, Paris, Zürih, Roma, Stockholm, New York, Frankfurt, onlarca tren istasyonu kent merkezinde tüm endamıyla korunmaya çalışılırken, Sakarya'nın minicik Gar binası herkesin gözüne batıp batıp çıkıyor. 

Öyle ya 2009 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu 17 dönümlük Gar arazisini imara açmak ve rahmetli Aziz Duran’ın projesini hayata geçirmek istemişti. Yanılmıyorsam yine yakın bir dönemde Süleyman Dişli’de "Balıklı Gar" projesi yapmak için büyük çaba harcamıştı. 

TCDD’ye ait olan tren garının 32 Evler’e taşınması yer alıyordu o projede.

Belediye Meclis üyeleri, Adapazarı İlçe Belediyesi sınırları dahilinde Gar Meydanı’ndan başlayıp Mithatpaşa Mahallesi ile Maltepe Mahallesi kesişme noktasındaki spor tesisi alanına kadar devam eden demiryolu güzergahı boyunca ve çevresini kapsayan alanda düzenleme yapılmasını dahi görüşmüştü. 

Gelen tepkiler o gün o projenin gerçekleşmemesine yetti. 

Yıllar sonra Ada Treninin tekrardan Gar'a geldiği gün, bize ölümü gösterip sıtmaya razı edenlerden müjde gibi gösterilen bir başka gelişme duyduk. 

TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar geldiği Adapazarı'nda Tren garının yıkılarak içerisine iş yerleri ve AVM'nin de bulunacağı yeni bir gar binası yapılacağını söyledi. 

İlk duyduğumda güzel bir gelişme gibi gözüken bu projenin daha uzun yıllar yapılabileceğine de inanmamıştım...

Öyle ya Türkiye'de yaşanan ekonomik bir kriz var ve yatırımların neredeyse tamamına yakını ya durduruldu yada ağır aksak ilerletilebiliyor. 

Böyle bir ortamda Eylül ayının başında aniden ortaya atılan bir proje için bugün zemin etüdü çalışmalarının başlatılması bana çok ilginç bir o kadarda şüphe uyandıracak cinsten geldi. 

E normal olarak kafamda yine deli deli sorular...

Yahu bu TCDD daha bir kaç sene önce GAR binasının çatısı akıyorken, ödenek bulup çatısının yaptıramamıştı.

İnanın bu soruların cevabını çok merak ediyorum... Bekleyelim ve görelim...

Kalın Sağlıcakla...

- Medyabar, Hakan Turhan tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/7891736/hakan-turhan/adapazari-gar-binasi-halka-mi-hizmet-edecek-yoksa-birilerine-rant-kapisi-mi-olacak