O mahallede neden herkes elinde sopa dolaşıyor?! İşte cevabı...

MEDYABAR.COM/

Adapazarı Camili Mahallesi'nde oturan vatandaşlar, bazı kişilerin kontrolsüz şekilde bodrumlarda beslediği ve başı boş bıraktığı sokak köpeklerinin kendilerine ve çocuklara saldırması nedeniyle ellerinde sopa, taş ve köpeksavar cihazlarla geziyor.

Camili Mahallesinde oturan vatandaşlar, apartmanların arasında başı boş dolaşan ve zaman zamanda çocuklara ve kadınlara saldıran sokak köpeklerden artık bezdi.

Sabaha çocukların okula gidiş saatlerinde ve akşam iş dönüşü dolmuştan eve gidene kadar kadınların ve çocukların başıboş sokak köpeği korkusundan sopalar ve taşlar ile cihazı ile dolaştığını belirten bir vatandaş, köpeklerin saldırılarından artık bıktıklarını söyledi.

'BİR ASKER GİBİ DÜŞÜNÜYORUZ ÖNLEMİMİZİ ALIYORUZ'

Köpeklerin saldırısından kurtulmak için çareyi sopada bulduğunu söyleyen vatandaşlar, medyabar'a dert yandı... Vatandaşlar; "Camili de köpek sayısı her geçen gün artıyor.  Site yönetimine ve belediyeye bir çok kez şikayet etmemize rağmen bir sonuca ulaşamadık. Kadınlar olarak köpeklerden korunmayı sopada bulduk. Çarşıya, pazara ve okula çıkarken yanımızda sopa taşıyoruz. Sonradan öğrendik yeni çıkan yasa ile beraber belediyelerin de elleri kolları bağlıymış" diye konuştu.

Ayrıca akşam iş dönüşü dolmuştan inen kadınlar ellerinde sopalar ile pusu kurarak dikkatli adımlar ile eve gitmeye çalışıyor.  Uzun zamandır bu şekilde dışarı da olduklarını söyleyen vatandaşlar, '' Dışarıya çıkarken bir asker gibi düşünüyoruz önlemimizi alıyoruz'' ifadelerini kullandı.

SAKARYA'DA BAŞIBOŞ SOKAK KÖPEĞİ SORUNU GİDEREK ARTIYOR!

Özellikle Korucuk, Camili Mahalleleri ve Erenler ilçesinde başıboş sokak köpeklerinin saysının çok arttığını belirten vatandaşlar, artık bu durumdan çok sıkıldıklarını psikolojilerinin de bozulduğunu medyabar ihbar hattına yazarak şikayet ettiler.

BELEDİYELERİN DE ELLERİ KOLLARI BAĞLI!

Artan başıboş sokak köpekleri şikayeti için belediyeyi arayan vatandaşlar ise şok yaşıyor. Çünkü yeni çıkan kanuna göre belediyeler başıboş sokak köpeklerini hayvan barınağında tutamıyor. Sokak köpekleri sıkıntısının belediyen kaynaklandığını düşünen vatandaşlar ise bu konu da hayli yanılıyor.

Belediye yetkilileri 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu gereğince sahipsiz köpekleri hayvan barınağında tutamıyor.

Kanunla koruma altına alınan köpekler yasa gereğince rehabilitasyon edilmek zorunda.

Belediyelerce acil müdahaleleri, tedavileri ile üremelerinin önüne geçmek için kısırlaştırma operasyonlarını yaparak, barınma ve beslenme ihtiyaçlarını sağlayarak rehabilite edilen bu hayvanlardan uygun olanları tekrar alındıkları bölgelere bırakılmak zorunda.

Sokak köpekleri genelde belediye tarafından toplanarak hayvan barınağına konuyor ya da kısırlaştırılarak tekrar sokaklara salınıyor.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7976053/o-mahallede-neden-herkes-elinde-sopa-dolasiyor-iste-cevabi